شبانه روزی حتی جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

آیا هلیکوباکتر پیلوری خطرناک است؟

آزمایش هلیکوباکتر پیلوری برای بررسی وجود باکتری خاصی به نام هیلکوباکتر می باشد. این باکتری عامل اصلی ورم معده ، گاستریت ، آدنوکارسینوم و لنفوم سلول های MALT می باشد. اگر این باکتری در بدن وجود داشته باشد غشاء معده توسط آنها مورد تهاجم قرار می گیرد. وقتی غشاء معده آسیب ببیند باعث به وجود آمدن زخم معده می شود. زخم معده سبب خونریزی و عفونت دستگاه گوارشی می شود.

هنگامی که شما با علائمی مانند نفخ ، استفراغ و مدفوع خونی به پزشک مراجعه می کنید برای بررسی هلیکوباکتر معده لازم است به بهترین آزمایشگاه غرب تهران مراجعه کرده تا نتایج دقیق و مشخصی حاصل شود.

آزمایش هلیکوباکتر چیست؟

هلیکوباکتر در حقیقت یک تست غربالگری جهت شناسایی باکتری گوارشی یا اچ پیلوری می باشد.

با استفاده از این آزمایش آنتی بادی های تولید شده مرتبط با میکروب هلیکوباکتر شناسایی شده و روند درمان مشخص می شود.

اچ پیلوری یک باسیل گرم منفی می باشد. این باکتری عامل بیماری های معده به حساب می آید. با وجود این باکتری احتمال ابتلا به بیماری های زیر در فرد می باشد:

 • التهاب مری
 • گاستریت مزمن
 • زخم و خونریزی معده
 • زخم اثنی عشر

این باکتری می تواند سبب بروز سرطان معده نیز شود و فرد را مستعد بیماری های حاد معده می کند.

آنتی بادی هایی که در این آزمایش مورد بررسی قرار می گیرند به شرح زیر می باشند:

 • H pylori Ab lgA
 • H pylori Ab lgG
 • H pylori Ab lgM

H pylori Ab lgA در آزمایش خون چیست؟ 

این آزمایش هلیکو آنتی بادی ؛ ای ؛ می باشد. این آنتی بادی می تواند پس از چند هفته بعد از ابتلای فرد به بیماری در بدن تولید شود. خوشبختانه برای طولانی مدت در بدن باقی می ماند و در آزمایشات قابل تشخیص می باشد. در صورتی که نتیجه آزمایش در بررسی این فاکتور مثبت باشد احتمال دارد بیمار به گاستریت مبتلا باشد. در صورتی که عفونت مجدد در بدن رشد کند این آنتی بادی می تواند خیلی سریعتر در بدن بوجود آید. در صورتی که نتیجه این تست همراه با تست آنتی بادی جی  مثبت باشد احتمال دارد فرد به زخم معده مبتلا باشد.

H pylori Ab lgM در آزمایش خون چیست؟ 

در این آزمایش آنتی بادی به نام  lgM مورد بررسی قرار می گیرد. با شروع فعالیت این باکتری در بدن سیستم ایمنی واکنش نشان  داده و شروع به تولید آنتی بادی می کند. این باکتری سلول های مخاط معده را تحت تاثیر قرار می دهد. معمولا بیمارانی که در آن ها نتیجه تست این آنتی بادی مثبت می باشد معمولا علائم زیر را تجربه می کنند:

 • استفراغ
 • خون در مدفوع
 • سیاهی مدفوع و کم خونی

هلیکوباکتر می تواند عامل موثری در سرطان معده باشد و خونریزی های شدیدی را سبب شود. فلذا با بروز هر گونه ناراحتی های جدی در سیستم گوارشی خود به پزشک مراجعه کنید.

آزمایش H pylori Ab IgG چیست؟ 

بیشتر آنتی بادی های هلیکوباکتر پیلوری از نوع کلاس lgG می باشند و می توانند نشان دهنده التهاب بیشتری باشند. از این آزمایش می توان برای تشخیص عفونت در روده کوچک و معده استفاده کرد.

شرایط انجام آزمایش H pylori Ab lgA

انجام این آزمایش نیاز به مراقبت های خاصی ندارد. این آزمایش با نمونه خون و مدفوع همراه می باشد. برای این تست نیاز به ناشتایی نیست.

شرایط انجام آزمایش H pylori Ab lgM 

برای انجام این آزمایش لازم است 8تا 12 ساعت ناشتا باشید. در مدت زمان ناشتایی نوشیدن آب و مسواک زدن ممانعت ندارد.

شرایط انجام آزمایش H pylori Ab IgG

برای انجام این آزمایش نیز نیاز می باشد که بین 8 الی 12 ناشتا باشید. این تست به صورت آزمایش خون گرفته می شود و نتیجه آن ممکن است تا 3 روز طول بکشد.

تفسیر آزمایش H pylori Ab lgA

در صورتی که نتیجه این تست منفی باشد. فرد بیمار نبوده و آنتی بادی در بدن بیمار یافت نمی شود. برای این فاکتور مقدار عددی نرمال کمتر از 20 U/Ml می باشد. سطح بحرانی این آزمایش بالای 30 U/Ml می باشد.

 مثبت شدن نتیجه این تست می تواند بروز گاستریت را نشان دهد.

تفسیر آزمایش H pylori Ab lgM

در تفسیر نتیجه این تست باید گفت که اگر سطح آن کمتر از 10 U/Ml باشد وضعیت فرد نرمال می باشد و به بیماری دچار نشده است. اگر سطح آن بیشتر از 12 U/Ml باشد یعنی نتیجه آزمایش مثبت است. می تواند به این دلیل باشد که شخص قبلا به هلیکوباکتر مبتلا بوده است  و یا اینکه این مشکل هم چنان در بدنش وجود دارد.

این‌ آنتی بادی ممکن است زودتر از دیگر فاکتور ها در بدن قابل تشخیص باشد.

آزمایشگاه پارسه هلیکوباکتر

تفسیر آزمایش H pylori Ab IgG

اگر نتیجه این آزمایش کمتر یا مساوی 30 u/ml باشد جواب تست منفی می باشد. در صورتی که میزان این آنتی بادی بیشتر یا مساوی 40U/Mlباشد نتیجه تست مثبت است و به معنای ابتلا به عفونت هلیکوباکتر می باشد. عفونت هایی که در اثر این آنتی  بادی در بدن ایجاد می شوند قابل درمان هستند و جای نگرانی ندارند. این نوع باکتری در سیستم گوارش می ماند و اگر برطرف نشود و یا درمان نشود ممکن است خطرساز شود و گاستریت ناشی از آن سبب زخم معده و یا سرطان معده گردد.

علائم عفونت هلیکوباکتر پیلوری چیست؟ 

به طور کلی هنگامی که فرد به عفونت هلیکوباکتر پیلوری مبتلا می شود ممکن است علائم زیر را بروز دهد:

 • درد یا سوزش در شکم
 • درد شکم به خصوص وقتی معده خالی باشد
 • حالت تهوع
 • از دست دادن اشتها
 • آروغ زدن مکرر
 • نفخ شکم شدید
 • لاغری ناخواسته

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه