شبانه روزی حتی جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

آرايشی جديد برای نتايج آزمايش‌ها

دکتر رضا حق پناه

این روزها كمتر بیماری است كه پس از دریافت نتیجه آزمایش قبل از خروج از آزمایشگاه نگاهی به برگه جواب نیندازد و سعی نكند كه از آن سر دربیاورد. بدیهی است وقتی پای سلامت فرد در میان باشد، ثانیه‌ها و دقایق كش می‌آیند و بسیار دشوار است كه تا رسیدن موعد ویزیت پزشك با خیال آسوده نتیجه آزمایش را در جیب بایگانی كند. یك سؤال اساسی این است كه آیا بیمار می‌تواند از نتایج آزمایش خود بدون واسطه مطلع گردد و یا اینكه باید پزشك معالج او را نسبت به این نتایج آگاه گرداند؟

این سؤال پاسخ روشن و مورد توافقی ندارد، كما اینكه در برخی از ایالت‌های امریكا ارائه مستقیم نتیجه آزمایش به بیمار غیرقانونی است و آزمایشگاه می‌بایست نتیجه را مستقیماً به پزشك معالج ارسال نماید. از طرفی تفسیر آزمایش برای فرد غیرمتخصص كار بس دشواری است. ای بسا فرد با دیدن یك علامت  High یا Low در كنار نتیجه آزمایش و یا اندكی انحراف نتیجه از محدوده نرمال دچار استرس بی‌جا شود. اخیراً مجله Wired برای قابل‌فهم كردن نتایج آزمایش‌ها برای افراد عادی دست به اقدام جالبی زده است. پیش‌فرض این اقدام این بوده است كه شما می‌توانید با بكارگیری مناسب رنگ‌ها و برخی توضیحات در برگه‌های آزمایش، بیماران را در فهم نتایج آزمایش یاری كرده، آنها را در مدیریت سلامتشان سهیم كنید.

این مجله با مشاركت دو تن از پزشكان مؤسسه پزشكی دارموث و سه طراح حرفه‌ای اقدام به طراحی برگه‌های نتایج آزمایش‌ها به‌شكلی مبتكرانه و جالب نموده است. نقش این پزشكان این بوده است كه از ارائه تفسیر صحیح به بیماران اطمینان حاصل شود. این ابتكار در ارائه نتایج آزمایش‌ها می‌خواهد ثابت كند كه افراد عادی را هم می‌توان در مدیریت سلامتشان مشاركت داد.

پاسخ

1 + سه =

مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه