شبانه روزی حتی جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

تست PCT یا post coital

تست-PCT-یا-post-coital

PCT چیست و به چه علت انجام می شود؟

نقش سرویکس (دهانه رحم) در باروری، ایجاد محیط مغذی و PH مناسب ( بیش از 7) برای اسپرم ها و محافظت آنها در برابر عوامل مخرب و تسهیل انتقال آنها به داخل رحم است. موکوس سرویکس، درست قبل از تخمک گذاری تحت تاثیر استروژن شدیدا افزایش یافته ( حتی خود شخص متوجه آن می شود)، سیال و شفاف شده و خاصیت کشسانی زیادی به خود می گیرد.

تست PCT در چه زمانی باید انجام گیرد و چه اقداماتی باید قبل از آن صورت گیرد؟

نحوه انجام تست PCT

نحوه-انجام-تست-PCT

تفسیر نتایج تست PCT

FERNING PCT1

تصویر: حالت سرخسی شدن یا FERNING موکوس طبیعی سرویکس را نشان میدهد

2- تخمک گذاری در طی سیکل قاعدگی رخ نداده است. شاید دلیل آن فشار و استرس و تعیین غلط زمان انجام نزدیکی باشد.

3- تعداد اسپرم خیلی کم بوده یا حرکت آن کم است.

4- دهانه رحم غیرطبیعی می تواند سبب منفی شدن تست گردد. برای مثال عفونت مزمن در دهانه رحم مانع تولید موکوس کافی می شود و در بعضی از زنان که دارای زخم در دهانه رحم هستند، موکوس به اندازه کافی تولید نمی شود.

5- وجود آنتی بادی علیه اسپرم در ترشحات دهانه رحم

6- درمان با داروهایی همچون کلومیفن، ،Tamoxifen، پروژسترون، دانازول که همگی برای درمان ناباروری استفاده می شوند می توانند مانع تولید موکوس خوب شوند.

7-کاهش قابلیت کش آمدن موکوس می تواند ناشی از كاهش سطح استروژن سرم (نامناسب بودن وضعيت تخمك) باشد.

سوالات متداول تست PCT

آیا تست PCT صد در صد قطعی است؟

تست PCT یکی از ابزارهای تشخیصی است که پزشکان استفاده می‌کنند، اما نتایج آن تنها به تشخیص نهایی نمی‌رسند. این آزمون ممکن است نشان‌دهنده مشکلاتی مانند ناهنجاری در مخاط رحم یا اسپرم‌های نامناسب باشد، اما تشخیص دقیق نیاز به بررسی‌های تکمیلی دارد.

آیا تست PCT هزینه‌ بر است؟

هزینه تست PCT ممکن است بستگی به محل و نرخ خدمات پزشکی شما داشته باشد. قبل از انجام آزمون، بهتر است با بیمارستان، مراکز درمانی و آزمایشگاه ها در مورد هزینه‌ها و پوشش بیمه خود مشورت کنید.

آیا نتایج تست PCT می‌توانند به تشخیص مشکلات باروری کمک کنند؟

بله، نتایج تست PCT می‌توانند به تشخیص مشکلات باروری کمک کنند. این آزمون به بررسی تعامل بین اسپرم و مخاط رحم در زمان بلافاصله پس از رابطه جنسی می‌پردازد. اگر نتایج آزمون نشان دهنده مشکلاتی مانند ناهنجاری در مخاط رحم یا کیفیت نامناسب اسپرم باشند، می‌تواند نشان دهنده وجود مشکلات باروری در زوج باشد. با این حال، برای تشخیص نهایی و درمان مشکلات باروری، ممکن است نیاز به انجام آزمون‌های تکمیلی داشته باشید و بهتر است با پزشک خود در مورد جزئیات و تفسیر نتایج به صورت شخصی مشورت کنید.

پاسخ

13 − شش =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه