شبانه روزی حتی جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

مراقبت های پیش از زایمان : Early Prenatal Care

مقدمه :

حاملگی و زایمان یکی از رایج ترین و فراگیرترین مواردی است که تقریبا” تمام خانواده هابه نوعی آن را تجربه می کنند و خدماتی که در این زمینه توسط

دولت ها ارائه می شود .ابتدایی ترین کاری است که می تواند برای شهروندان خود انجام دهد وهمین می تواند معیاری برای سنجش وضعیت و درمان

در یک جامعه و مقایسه آن با جامعه ای دیگر باشد و هم می تواند وسیله ای برای سنجش ادعاهای مسئولین بهداشتی در مورد سطح ارائه خدمات

بهداشتی در یک کشور باشد .

  کلمه PRENATAL به مفهوم قبل از تولد است و یکی از بهترین روش هایی که برای شروع زندگی سالم یک نوزاد لازم است، مراقبت هایی که هم برای نوزاد و هم برای مادر اهمیت اساسی دارند. در حالت ایده آل این مراقبت ها از زمان قبل از زایمان شروع می شوند، یعنی زمانی که شما برای باردار شدن با مشاوران بهداشتی مشورت می کنید و یک چک آپ کامل از بدنتان به شرح زیر انجام می دهید.

مداوا و تثبیت هر نوع شرایط پزشکی که شما نیاز دارید؛ شناسایی هر نوع مورد نگران کننده وراثتی که در خانواده شما سابقه دارد؛ تشخیص وجود بیماری هایی مانند بیماری قلبی، دیابت، یا بیماری های مقاربتی که ممکن است خود مادر از وجود آنها بی اطلاع بوده باشد؛ مشورت در مورد هر آنچه شما می توانید به عنوان آماده سازی برای یک حاملگی سالم انجام دهید.

دریافت مراقبت های پیش از زایمان

    در کشورهای پیشرفته، سه گروه خدمات قبل از زایمان و بعد از تولد نوزاد توسط سه گروه پزشکی شامل : ماماها ، دکتر خانواده و دکتر زنان و زایمان ارائه داده می شود . چنانچه شما کسی را به عنوان مراقب برای خودتان در نظر نگرفته اید، بعضی از نکاتی که در زیر آمده است می تواند به شما کمک کند :

– از دوستتان کمک بگیرید .

– از پزشک خانواده تان یا بهیاران کمک بگیرید .

سؤالاتی که می توانید در این زمینه بپرسید، به قرار زیر است :

    من در چه محلی می توانم بچه ام را به دنیا بیاورم؟ کارهای اساسی که باید در طی حاملگی انجام دهم چه هستند؟ و با چه تلفنی باید تماس بگیرم؟ چه کسی به هنگام زایمان در بیمارستان حاضر خواهد بود؟ من هنگام زایمان چه انتخاب هایی دارم؟ مثلا” در مورد چگونگی انجام زایمان و وضعیت زایمان و در صورت لزوم انجام عمل :اپیزیوتومی (EPISIOTOMY برش واژن در صورت مشکل بودن زایمان) مورد مشورت قرار بگیرم .

    ( در کشورهای غربی رسم خوبی که وجود دارد این است که همیشه حق با مشتری است حتی در مورد اخیر : ممکن است زن به دلایلی راضی نباشد که عمل اپیزیتومی بر روی او انجام گیرد و دکتر باید حتما” در این مورد با مریض مشورت کند) آیا دریافت خدمات اضافی باعث پرداخت پول بیشتری می شود؟ شما نیاز دارید که با شخصی که ارائه دهنده خدمات به شما است صحبت کنید. اگر احساس می کنید که با این شخص راحت نیستید یا نگرانی دیگری دارید، این موضوع را مطرح کنید .

چک آپ یا معاینات دوره ای

راهنمای معاینات پیش از زایمان :

   اولین معاینه باید بعد از این که دومین ماه از فقدان قاعدگی شما گذشت (یعنی 12 تا 13حاملگی)، صورت گیرد .

–   از 2 تا 7 ماهگی هر ماه یک بار

–   در 8 ماهگی هر دو هفته یک بار

–   در 9 ماهگی هر هفته یک بار

اولین معاینه پیش از زایمان :

    این معاینه معمولا” طولانی ترین معاینه است و ممکن است در مورد تاریخچه خانوادگی شما پرسش هایی از شما بشود و بعضی از آزمایشات را هم لازم باشد انجام دهید. این اطلاعات برای آینده شما و ارزیابی میزان رشد نوزادتان ضروری است.  آزمایشات کاملی شامل موارد زیر ممکن است از شما به عمل آید :

–   آزمایش از لگن خاصره (آزمایش داخلی) برای بررسی وضعیت دهانه رحم

–   پاپ اسمیر برای بررسی مشکلات دهانه رحم

–  فشار خون بالا می تواند مشکلاتی در طی حاملگی ایجاد کند .

آزمایشات معمولی خون – برای بررسی وجود کم خونی (کمبود آهن)، دیابت ، نوع RH ، سیفلیس ، HIV و هپاتیت و همچنین باید مشخص شود که شما بر علیه سرخجه (سرخک آلمانی) محافظت شده اید یا نه ؟ 

توجه :  اگر تا به حال مبتلا به سرخجه نشده اید، استفاده از واکسن این بیماری یکی از چیزهایی است که شما قبل از حاملگی باید انجام دهید، البته تزریق این واکسن هنگامی که حامله شده اید توصیه نمی شود و وقتی هم این واکسن را زدید باید به مدت سه ماه از حامله شدن خودداری کنید . هر گاه شما قبلا” به سرخجه مبتلا نشده اید و با کسی که این بیماری را دارد تماس پیدا کردید، در همان 20 هفته اول حاملگیتان با دکترتان تماس بگیرید (چون سرخجه می تواند اثرات جدی بر روی نوزاد بگذارد).

   آزمایش ادرار – برای بررسی وضعیت عفونت و اینکه کلیه ها دچار عفونت هستند و فشار خون چگونه است .

  آزمایش پستان – برای بررسی تغییرات احتمالی در پستان .

   وزن کردن – برای ارزیابی میزان سلامت شما و رشد نوزادتان .

    ارزیابی عمومی از وضعیت سلامت شما (مثلا” سبک زندگی ، نوع تغذیه ، اینکه سیگاری هستید یا نه ؟ الکل مصرف می کنید یا نه ؟) چک آپ های زیر را هم باید در هر زمان ویزیت انجام دهید :

وزن ، فشارخون و نمونه ادرار در هر بار ویزیت کردن .

  در هفته 14 تا 22  حاملگی انجام آزمایش تریپل تست می تواند به عنوان یک تست غربالگری احتمال ابتلای جنین شما را به بیماری های خطرناک ژنتیکی مثل منگولیسم (سندرم داون) ، تریزومی 18 و نقص لوله های عصبی در جنین پیش بینی کند .

  در هفته 16 تا 18 حاملگی می توانید صدای قلب جنین را توسط مراقب بهداشتی خود چک کنید . فرصت دارید تا سوالاتی در مورد تغذیه و فعالیت های بدنی در طی حاملگی ، و هر نوع نگرانی و مشکلی که دارید مطرح کنید. 

در هفته 28 یک آزمایش خون می تواند میزان قند خون شما را نشان دهد .

   از هفته 32 تا 36  آزمایش واژن جهت تست باکتری انجام می گیرد. هنگامی که به زمان زایمان نزدیک می شوید معاینه واژن می تواند تغییرات موجود در دهانه رحم را نشان دهد و از طریق آن زمان احتمالی زایمان را معین کرد . جز در مواردی که زنان قبلا” زایمان داشته اند و تجربیاتی از این طریق در مورد زایمانشان کسب کرده اند. عدم اطلاع از زمان زایمان می تواند باعث بروز مشکلاتی برای آنها شود. ارائه خدمات قبل از زایمان خصوصا” در زنانی که برای اولین بار است زایمان می کنند، مهم است و توصیه می شود که کلاس هایی برای آموزش آنها در نظر گرفته شود . برای زنانی که قبلا” این گونه کلاس ها را گذرانده اند هم ، کلاس های باز آموزی می توان در نظر گرفت . به خاطر داشته باشید که هر بار زایمان کردن، حادثه ای منحصر به فرد است و هیچ کس نمی تواند تجربه آن را پیش بینی کند. قبل از زایمان می توانید در مورد تجربیات و طرح هایتان با مراقب بهداشتیتان بحث کنید. این کار باعث می شود که بهترین نوع زایمان را تجربه کنید .

پاسخ

یازده − 8 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه