شبانه روزی حتی جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

چگونگی تعیین جنسیت فرزندان

 

تعیین جنسیت با تغذیه

 

دختر یا پسر؟ شاید این روزها مسئله خیلی ها این باشد! امروزه پیشرفت تکنولوژی و علوم پزشکی دست به دست هم داده و زندگی را به کام خیلی ها شیرین تر کرده است، همان کسانی که بر سر دختر یا پسر بودن فرزندشان حتی کارشان به دادگاه و طلاق هم می کشید!


جنسیت فرزند

دختر یا پسر؟ شاید این روزها مسئله خیلی ها این باشد! امروزه پیشرفت تکنولوژی و علوم پزشکی دست به دست هم داده و زندگی را به کام خیلی ها شیرین تر کرده است، همان کسانی که بر سر دختر یا پسر بودن فرزندشان حتی کارشان به دادگاه و طلاق هم می کشید! البته بهره بردن از این پیشرفت ها معمولا هزینه های بالایی هم به دنبال دارد. اما به هر حال در این زمینه پیشرفت هایی صورت گرفته است.

جنسیت را آقایان تعیین می کنند!

جنسیت نوزاد توسط کروموزوم های جنسی تعیین می شود. دو نوع کروموزوم جنسی در بدن وجود دارد: کروموزوم X و کروموزوم Yکروموزوم تعیین کننده جنسیت برای خانم ها X و برای آقایان Y است. در واقع سلول جنسی زن (تخمک) دارای فرمول XX است و می تواند فقط یک کروموزوم X بدهد، اما سلول های جنسی مردسپرم) دارای دو نوع کروموزوم جنسی X و Y هستند، بنابراین بسته به اینکه کدام نوع اسپرم ( X یا (Y با تخمکی که حاوی کروموزوم X است ترکیب شود، جنسیت جنین مشخص می شود. اگر اسپرم حاوی کروموزوم Y موفق به نفوذ در تخمک شود، جنین پسر خواهد بود و اگر اسپرم حاوی X به تخمک وارد شود، جنین دختر خواهد بود، به عبارت دیگر اگر دو کروموزوم X باشند جنسیت مونث و اگر یک کروموزوم X و کروموزوم دیگر Y باشد، جنسیت مذکر می شود. در اولین زمانی که لقاح انجام می شود و کروموزوم ها با هم ترکیب می شوند، جنسیت مشخص می شود و دیگر نمی توان آن را تغییر داد.

دخترها بیشترند یا پسرها؟!

براساس قانون احتمالات، احتمال دختر یا پسر شدن جنین تقریبا” یکسان و 50 50 است، با این حال گاهی اوقات ممکن است نسبت دخترها به پسرها یا نسبت پسرها به دخترها زیاد شود. در گذشته نسبت پسرها به دخترها در ایران 104 به 102 بود، اما آمار جدید نشان می دهد در ازای هر 103 پسر، 105 دختر به دنیا می آید. در حقیقت این اختلاف ناچیز است و تقریبا” همان 50 50 محسوب می شود.

تعیین جنسیت با اطمینان بالا

امروزه با استفاده از روش های علمی می توان جنسیت کودک را از قبل تعیین کرد. یکی از این روش ها استفاده از IVF است. در این روش همان کارهایی که برای زوج های نابارور انجام می شود برای خانم هایی که ناباروری ندارند نیز انجام می شود. به این ترتیب که تعدادی تخمک از خانم گرفته می شود و بعد در آزمایشگاه، اسپرم ها داخل تخمک ها تزریق می شوند و جنین تشکیل می شود. پس از آن یک سلول از جنین تشکیل شده با روشی به نام PGD یا همان «تعیین جنسیت قبل از تولد» مورد آزمایش قرار می گیرد تا مشخص شود جنین پسر است یا دختر. سپس با توجه به خواسته زوج مورد نظر تصمیم گیری می شود که جنین پسر داخل رحم مادر منتقل شود یا جنین دختر. البته جواب دهی خودIVF ، 100 درصد نیست . IVF یک روش آزمایشگاهی کمک باروری است که جوابدهی آن در زوج های نابارور ایرانی حدود 40 درصد است و در کسانی که ناباروری ندارند، چیزی حدود 60 تا 70 درصد از آن جواب مثبت می گیرند. از طرف دیگر این روش هزینه بر است و فقط آزمایش و امتحان تعیین جنسیت حدود 3 میلیون تومان هزینه می برد و با داروهایش حدود 7 تا 8 میلیون تومان تمام می شود، اما از همه روش ها مطمئن تر است.

تعیین جنسیت با اطمینان 70 تا 80 درصد

برای تعیین جنسیت روش های ساده تری نیز وجود دارد که درصد اطمینان شان 100 درصد نیست، اما تا حدود 80 درصد جواب مثبت می دهند. یکی از این روش ها تزریق اسپرم به داخل رحم است. درواقع اسپرم هایی که Y هستند حرکت شان سریع تر از اسپرم های X است. با روش های آزمایشگاهی می توان تا حدودی این اسپرم ها را از هم جدا کرد و برحسب علاقه زوج مورد نظر اسپرم های) X دختر) یا Y (پسر) تزریق می شوند. همانطور که گفته شد جواب دهی این روش 70 تا 80 درصد است، البته باید در نظر داشته باشید که در هر دوره احتمال رخداد بارداری حدود 30 تا 35 درصد است. یعنی احتمال جنسیت دلخواه 70 تا 80 درصد و احتمال بارداری با این روش 30 تا 35 درصد است.

تعیین جنسیت با کمترین هزینه

از دیگر روش های ساده تر برای تعیین جنسیت می توان به انجام سونوگرافی برای تعیین روز تخمک گذاری اشاره کرد. در واقع پزشک بر اساس نتیجه سونوگرافی می تواند بگوید آمیزش در چه روزهایی احتمال دختر یا پسردار شدن را بیشتر می کند. معمولا بعد از تخمک گذاری، احتمال پسر شدن جنین بیشتر است و 2 تا 3 روز قبل از تخمک گذاری احتمال دختردار شدن بیشتر است زیرا اسپرم های Y سرعت شان بیشتر است و زودتر از بین می روند، اما اسپرم های X مقاومت شان بیشتر و حرکت شان کندتر است و برای مدت طولانی تری باقی می مانند، بنابراین X اسپرم با X تخمک جنسیت دختر ایجاد می کند. برخی افراد معتقدند برای دختردار شدن خانم باید از دو ماه قبل سطح کلسیم و منیزیم خون خود را بالا ببرد و سطح سدیم و پتاسیم خون خود را پایین بیاورد و برای پسردار شدن درست برعکس این موضوع عمل کند، اما باید بدانید که این راهکارها از لحاظ علمی خیلی تایید شده نیستند.

امروزه پزشکان به خانم ها توصیه می کنند از یک سال قبل شروع به خوردن اسید فولیک به میزان یک میلی گرم در روز بکنند، حتی به آقایان نیز توصیه می شود از چند ماه قبل از تصمیم به بچه دار شدن شروع به خوردن اسید فولیک یک میلی گرمی بکنند. در مورد ویتامین ها نیز اگر به اندازه کافی میوه و سبزی (5 نوع میوه در روز) مصرف می کنند، نیازی به ویتامین اضافی نخواهند داشت، در غیر این صورت بهتر است از مولتی ویتامین استفاده کنند

جوش صورت یعنی دختردار شدن؟

دختر یا پسر بودن جنین را نمی توان از روی علائم ظاهری خانم باردار تشخیص داد. برای مثال جوش زدن صورت دلیل بر دختر بودن جنین نیست! در حال حاضر روش های سریعتری برای تشخیص جنسیت وجود دارد. برای مثال قبل از انجام سونوگرافی با آزمایش خون می توان حدود 85 تا 90 درصد جنسیت جنین را از روی خون مادر تشخیص داد. البته این کار از هفته هشتم و نهم بارداری انجام پذیر است و هم اکنون چندین آزمایشگاه در تهران این کار را انجام می دهند.

باباهای پیر و سیگاری دختردار می شوند؟

برخی افراد معتقدند هر قدر سن پدر و مادر بالاتر برود، احتمال دختر دار شدن بیشتر می شود. این موضوع تا حدودی می تواند حقیقت داشته باشد، زیرا اسپرم های Y کمی حساس تر هستند و با بالا رفتن سن پدر کیفیت شان پایین می آید و زودتر از بین می روند، البته این موضوع اثبات شده نیست و تأثیرگذاری آن ناچیز است. تأثیر سیگار روی جنسیت جنین نیز بسیار ناچیز است. سیگار در واقع بیشتر باعث کاهش قدرت باروری می شود، زیرا حرکت اسپرم ها را کاهش می دهد و تا حدود بسیار کمی با پایین آوردن کیفیت اسپرم ها احتمال دختر شدن جنین را بیشتر می کند، اما همانطور که گفته شد تأثیر آن ناچیز است. استرس و اضطراب نیز کیفیت اسپرم ها را خراب می کند و بیشتر منجر به نازایی و کاهش باروری می شود تا اینکه بر جنسیت کودک تأثیرگذار باشد.

جدول زمان بندی علمی نداریم

قرص های ضدبارداری تاثیری روی جنسیت بچه نمی گذارد و درست یک ماه بعد از قطع آنها احتمال بارداری مانند قبل زیاد خواهد شد. آقایان بهتر است از چند ماه قبل یا در صورت امکان همیشه از پوشیدن شلوارهای تنگ و قرار گرفتن در محیط های خیلی گرم خودداری کنند. این در حالی است که ساخت اسپرم باید در درجه حرارتی کمتر از 37 درجه انجام گیرد، بنابراین هر چقدر گرما در آن ناحیه بیشتر باشد قدرت باروری مرد نیز کمتر می شود، برای مثال اگر فرد از شلوار تنگ استفاده کند یا محل کارش بیش از حد گرم باشد یا به طور مداوم لپ تاپ روی پاهایش بگذارد باعث می شود درجه حرارت بیضه ها بالا برود و اسپرماتوژنزیس کاهش پیدا کند. درنتیجه تعداد اسپرم ها کم و قدرت باروری فرد کمتر می شود.

گاهی اوقات نیز گفته می شود برای پسردار شدن آقایان باید از 3 ماه قبل دیگر غذاهای کنسروی و سوسیس و کالباس مصرف نکنند، این موضوع نیز تاثیری برتعیین جنسیت بچه نمی گذارد، با این حال اگر مصرف این خوراکی ها را کنار بگذارند، مطمئنا به نفعشان خواهد بود! موضوع آخر اینکه جدول های زمان بندی شده بر حسب روزها و ماه های سال برای تشکیل جنین و تعیین جنسیت پایه علمی ندارند و نمی توان به آنها اعتماد کرد.

 

پاسخ

نه − 2 =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه