شبانه روزی حتی جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

نکات قابل توجه قبل از بارداری

 بارداری بلافاصله بعد از ازدواج

در فرهنگ ما شرقی ها مخصوصا” در ایران ، دخترها وپسرها پس از آشنایی خانواده هایشان با یکدیگر و توافق دو خانواده و چند بار رفت وآمد، با یکدیگر ازدواج می کنند. متاسفانه پس از گذشت مدت کوتاهی از مراسم ازدواج، همه در انتظار خبر بارداری دختر هستند، اما این انتظار و رفتار منطقی نیست، زیرا دختر و پسر پس از ازدواج باید با یکدیگر گفتگو نموده، نظرها وعلایق خود را بیان کنند، به یکدیگر محبت نمایند وعلاقمند شوند، همدیگر را دوست داشته باشند و سرانجام به یکدیگر عشق بورزند وعاشق یکدیگر شوند. پس از مدتی که عشق پایداری بین دونفر بوجود آمد ، آنگاه اگر شرایط جسمی دختر و مسائل مالی پسر مساعد بود، تصمیم بگیرند صاحب فرزندی شوند و دختر پس از 9 ماه حاملگی نوزادی به دنیا آورد و محبت و علاقه وعشقی را که زن وشوهر به یکدیگر داشته اند، به نوزادی که متولد می شود هدیه کنند. در چنین شرایطی است که نوزاد در دامان پر مهر و محبت مادر وعلاقه پدر رشد نموده و دوران کودکی را به راحتی و بدون مشکل می گذراند و بعد هم به کودکستان و مدرسه و دانشگاه خواهد رفت واز همه مواهب طبیعی موجود بهره مند می گردد و انسانی متعالی ومفید برای خانواده و جامعه خواهد بود.  

     

حاملگی که با برنامه ریزی قبلی انجام نشده باشد

 

اگر برنامه ریزی برای باداری انجام نشده باشد، دختر خانم ناگهان بعد از ازدواج متوجه می شود که حامله شده است و 2-1 ماه هم از باداری گذشته است و زمانی که تصمیم می گیرد نزد پزشک متخصص برود، معمولا 3-2 ماه از بارداری گذشته است.

همان طوری که همه می دانیم 3 ماه اول حاملگی زمانی است که اعضاء بدن جنین تشکیل می شود، بنابراین چون مادر از حاملگی خود خبر نداشته است ممکن است اتفاق هایی افتاده باشد و روی جنین تاثیر گذاشته باشد و چنین خانم هایی ممکن است پس از آگاهی از بارداری نگران گردند. این نگرانی معمولا” موجب اختلال در رفتار و تغذیه مادر می گردد که هر دو سبب توقف رشد جنین داخل رحم او می شود. اگر مادر چنین احساسی کرد، باید بداند در حال حاضر جنینی در رحم خود دارد و باید در جهت رشد طبیعی او عمل کند . موقعی که مادر با حرکت جنین در رحم خود وجود فرزندی را حس کرد یا در هنگام سونوگرافی وجود جنین را در رحم خود مشاهده کرد و اندامهای او را دید احساس محبت و عاطفه مادری در او ظاهر و تمام ناراحتی ونگرانی ها برطرف خواهد شد.

بعضی از مادران جوان نیز تصور می کنند حامله شدن موجب تغییر شکل اندام آنها خواهد شد و نگران می شوند. این مادران نیز باید بدانند با ورزش پس از زایمان و تغذیه مناسب وضع طبیعی خود را به دست خواهند آورد. بعضی دیگر نگران مراحل زایمان خود می شوند. چنین مادرانی باید در مورد دوران بارداری ومراحل مختلف زایمان مطالعه کنند وآگاه گردند تا 9 ماه دوران بارداری را به خوبی سپری کنند وخود را برای زایمان طبیعی آماده سازند. بعضی از مادران نیز از این نگرانند که نوزادشان ممکن است سالم نباشد. چنین مادرانی باید بدانند غیر طبیعی بودن نوزاد بسیار بسیار نادر است و 80 درصد ناهنجاری های جنین ناشی از مادر حامله ای است که اوایل بارداری دارویی مصرف کرده اند یا در معرض اشعه ایکس قرار گرفته یا مادر با بیماری های مسری وعفونی مثل سرخجه در زمان بارداری تماس داشته است که مادر حامله می تواند از پیدایش ناهنجاری در نوزادش جلوگیری کند یا با سوگرافی های سه بعدی در زمان بارداری یا آمنیوسنتز آگاه شود و قبل از زایمان تصمیم گیری نماید.            

بارداری که با برنامه ریزی قبلی انجام گرفته باشد

امروزه با دانش وتکنولوژی های جدید در دسترس مشخص شده است که نه فقط دوران بارداری مهم است، بلکه دوران قبل ازحاملگی نیز مهم است. در گذشته به 9 ماه دوران حاملگی توجه می شد، ولی امروزه می دانیم 3 ماه قبل از بارداری هم اگر خانمی بخواهد باردار شود، باید در سلامت کامل باشد و خود را برای حاملگی آماده سازد. در حقیقت برای سلامتی مادر و جنین و نوزاد 12 ماه باید در نظر گرفت که 3 ماه قبل از بارداری و 9 ماه آن دوران حاملگی است.

به هر زن وشوهری که می خوهند دارای فرزندی گردند، توصیه می شود کتاب هایی را که درباره لقاح و آبستن شدن نوشته شده است، مطالعه کنند.

آماده شدن برای بارداری

هر خانمی که می خواهد حامله شود قبل از باردار شدن باید به نکات زیر توجه کند:

1 – حد اقل 3 ماه قبل از حامله شدن کوشش نمائید وزن اید ه آل داشته باشید، زیرا سلامت جنین شما وابسته به وزن است. اگر خانمی اضافه وزن دارد یا چاق است در معرض خطر افزایش فشار خون، دیابت دوران بارداری و امکان زایمان با سزارین وجود دارد، بنابراین قبل از حاملگی باید تغذیه صحیح و سالم داشته باشید.

2 – از پزشک خود بخواهید معاینه فیزیکی کامل از شما به عمل آورد. آزمایش پاپ اسمیر وآزمایش پستان ها انجام دهد.

3 – از پزشک خود بخواهید چگونگی ایمنی شما را دربرابر بیماری سرخجه وآبله مرغان مشخص سازد و اگر نیاز به واکسن دارید تزریق نماید .

4 – اگر نیاز به رادیوگرافی دارید، قبل از حامله شدن انجام دهید.

5 – از پزشک خود بخواهید خون شما را از نظر مقدار آهن آزمایش کند، زیرا کمبود آهن موجب خستگی شما در حین بارداری می گردد .

6 – از پزشک خود بخواهید خون شما را از نظر مقدار کلسترول اندازه گیری کند، زیرا بالا بودن کلسترول ممکن است موجب افزایش فشار خون شما گردد .

7 – از پزشک خود بخواهید وضع شما را از نظر هپاتیت و ایدز مشخص نماید.

8 – از پزشک خود بخواهید گروه خون شما و پدرش را تعیین نماید

9 – از پزشک خود بخواهید ویتامین های قبل از بارداری را برای شما تجویز نماید.

10 – اگر زن وشوهر سیگار می کشید، فورا” ترک کنید.

11 – هیچ گونه داروی گیاهی مصرف نکنید، مگر با تجویز پزشک.

12 – با افرادی که دچار عفونت های  بیماری ویروسی هستند تماس پیدا نکنید، دست های خود را بشویید و غذاهائی که کاملا” پخته نشده است، مصرف نکنید.

13 – شروع به خوردن اسید فولیک به میزان 400 میلی گرم در روز نمائید. خوردن این دارو سبب می شود که از پیدایش ناهنجاری های مغز و نخاع جنین جلوگیری کند.

14 – سعی کنید از عواملی که موجب استرس شما می شود دوری کنید.

15 – اگر از نظر دندان ها مشکلی دارید، قبل از بارداری به درمان آن بپردازید.

16 – بالاخره چگونگی پریود شدن خود را روی فرم های مخصوص رسم کنید.

قطع روش های پیشگیری حاملگی

تا زمانی که آزمایش های شما تکمیل نشده است، جلوگیری از حاملگی را ادامه دهید وسپس بعد از 3-2 نوبت پریود طبیعی می توانید باردار شوید، زیرا اگر بلافاصله بعد از قطع روش پیشگیری حامله شوید، نمی توانید روز زایمان خود را تعیین کنید.

آیا شما نیاز به مشاوره ژنتیک دارید؟

از پزشک خود بپرسید آیا به مشاوره ژنتیک نیاز دارید؟ اکثر خانم ها احتیاج ندارند، مگر این که :

سن شما قبل از بارداری 35 سال یا بیشتر باشد، شما در گذشته سقط های مکرری داشته اید، در گذشته کودکی با ناهنجاری به دنیا آورده اید و یا در فامیل شما یا شوهرتان کودکی با سندرم داون، عقب ماندگی ذهنی، ناهنجاری نخاعی، صرع، ناهنجاریهای عضلانی و قلبی و بالاخره کری وجود داشته باشد.

هدف از مشاوره ژنتیک این است که اگر عیب ژنتیک در زن وشوهر وجود داشته باشد، هر چه زودتر تشخیص داده و از پیدایش آن جلوگیری گردد.

اگر زن وشوهر شرایط بالا را در نظر داشته و حامله شوند، دوران بارداری سیر طبیعی خود را سپری خواهد کرد و هر روز، روزی توام با شادی برای پدر و مادر و بستگان خواهد بود و زن و شوهر برای تولد نوزاد خود روزشماری خواهند کرد وبالا خره نوزادی سالم وطبیعی به دامان پر مهر و محبت مادر و پدر وارد خواهد شد  .

پاسخ

شانزده + 20 =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه