شبانه روزی حتی جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

مشاوره قبل از بارداری

مشاوره قبل از بارداری

هدف از این مشاوره، اتخاذ روند متناسب مراقبت است تا مادر با حالت سلامت خوب وارد حاملگی شود و بتواند روند حاملگی سالم تری داشته باشد. این امر موجب كاهش مورتالیتی و موربیدیتی مادران و نوزادان می شود. از این رو برخی مشاوره و ویزیت قبل از حاملگی را مهمترین ویزیت یك مادر می دانند.
اكثر زنان هنگامی متوجه حامله شدن خود شده اند كه مرحله ارگانوژنز سیستم عصبی و قلبی- عروقی گذشته است، به عبارتی دوران طلایی را جهت پیشگیری از برخی ناهنجاریها (مانند مصرف اسید فولیك در پیشگیری از( NTD  از دست داده اند.


مشاوره قبل از بارداری توسط چه كسی و چه زمانی باید انجام شود؟

• پزشكان و پرسنل آموزش دیده نظام بهداشتی كه عهده دار ارائه خدمات و مراقبتهای بارداری- تنظیم خانواده و نوزادان هستند، می توانند خدمات مشاوره ای قبل از حاملگی را نیز ارائه دهند.
• 
بهترین زمان برای مشاوره قبل از بارداری، هنگام مراجعه زنان سن بارور جهت مشاوره و خدمات قبل از ازدواج و همچنین اولین ویزیت پس از ازدواج می باشد.

مواردی كه در مشاوره قبل از بارداری مطرح می شود:

هر زوجی كه تصمیم دارد صاحب فرزندی شود، باید به شرایط مناسب بچه دار شدن از قبل فكر كند، تحت مشاوره قرار بگیرد و در صورت لزوم مراقبتهای خاص را دریافت كند.
• 
زنانی كه از روش های پیشگیری از بارداری استفاده می كنند ( اعم از روشهای هورمونی و مكانیكال ) باید فاصله زمانی مناسب بین قطع روش و حاملگی را بدانند.
• 
مادران زیر 18 سال یا بالای 35 سال باید هوشیار باشند.
• 
در خانواده هایی كه سابقه بیماریهای ارثی و فامیلی وجود دارد و یا در ازدواجهای فامیلی، مشاوره ژنتیك قبل از بارداری لازم است.
• 
مادران باید بدانند تغذیه نامناسب، سوء تغذیه، حاملگیهای متعدد، فاصله كم بارداریها، كم خونی ها و … می تواند یك بارداری پر خطر را دنبال داشته باشد.
• 
سابقه سقط مكرر، مرده زایی و تولد نوزاد ناهنجار از عوامل لازم مشاوره قبل از بارداری است.
• 
در بیماریهای زمینه ای مزمن و متعاقب آن مصرف مداوم داروهای خاص، مادر باید از خطرات و عوارض بیماریهای خود، نحوه اداره بارداری و كنترل بیماری در دوران حاملگی آگاه باشد.

از مهمترین این بیماریها می توان موارد زیر را بر شمرد:
• 
نارسایی كلیه و كبد، دیابت، بیماریهای مزمن قلبی – عروقی، اختلالات انعقادی، صرع و

مادران باید در مورد نحوه صحیح رژیم غذایی، ورزش و فعالیت، میزان لازم استراحت، شدت فعالیتهای شغلی و روابط خانوادگی از قبل از حاملگی اطلاعات كافی داشته باشند.
وضعیت ایمنی و مصونیت مادر بر علیه برخی بیماریهای عفونی كه می توانند عامل ناهنجاری در نوزاد باشد، قبل از حاملگی باید مشخص شود و در مورد آن دسته از بیماریها كه راهكارهای پیشگیری كننده وجود دارد،

اقدامات لازم اعمال شود مانند: سرخجه، آبله مرغان، هپاتیت، ایدز، توكسوپلاسموز و كزاز.

مركز مشاوره پارسه هر روز از ساعت 12-9 بجز ایام تعطیل با حضور كارشناسان و پزشكان مجرب خدمات زیر را ارایه می نماید :
مشاوره دوران بلوغ و نوجوانی ،
مشاوره قبل ازازدواج ،
مشاوره قبل از بارداری ،
مشاوره مراقبتهای دوران بارداری ، زایمان و پس از زایمان ،
مشاوره تنظیم خانواده ،
مشاوره تغذیه
مشاوره بیماریهای مقاربتی ،
مشاوره نازایی ،
مشاوره بهداشت روان زنان ،
مشاوره دوران یائسگی
مشاوره سرطانهای زنان.

پاسخ

بیست − پانزده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه