شبانه روزی حتی جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

چه زمانی تست کرونا بدهیم؟ تست آنتی بادی چطور؟

 • تست کووید 19 ، پی سی آر است که با یک سواب بینی انجام می گیرد.
 • همچنین یک تست خونی آنتی بادی وجود دارد و ابتلای قبلی فرد به بیماری را مشخص میکند.
 • دوره نهان ویروس کرونا حدوداً 5 تا 7 روز است که در برخی موارد می تواند تا 14 روز هم ادامه داشته باشد.

تمامی اطلاعاتی که در این مقاله منتشر می شوند مربوط به زمان حاضر هستند و امکان تغییر در آینده وجود دارد.

همچنان که افراد زیادی این تست را انجام می دهند، شاید به این فکر کنید که شما چه زمانی نیاز به انجام این تست دارید. تست برای ویروس کرونا، تست پی سی آر یا PCR است که مخفف polymerase chain reaction به معنای واکنش زنجیره ای پولیمراز است. این تست تشخیصی از یک سواب بینی استفاده می کند. یک تست آنتی بادی هم وجود دارد که تست خون است و نشان می دهد که فرد در گذشته به این ویروس مبتلا شده است یا خیر.

زمان مناسب تست کرونا
زمان مناسب تست کرونا

حال این سوال پیش می آید که آیا باید منتظر علائم و نشانه های بیماری بود و سپس برای تست دادن اقدام کرد؟ و یا نیاز است که این تست انجام گیرد تا سابقه ابتلا به ویروس در گذشته بررسی شود؟

تست کووید 19

افرادی که در معرض ویروس کووید 19 قرار گرفته اند، به معنای دیگر با فرد مبتلا در تماس بودند، چه علائم داشته باشند چه نداشته باشند، لازم است که این تست را انجام دهند. با تشخیص به موقع افرادی که به ویروس مبتلا هستند می توان قبل از اینکه علائم خود را نشان دهد و خطر آلوده کردن دیگر افراد را بالا ببرد، فرد را قرنطینه کرده و درصد ابتلا به ویروس را به مراتب کاهش داد. یافتن افراد مبتلا به ویروس که علائمی ندارند، نکته کلیدی برای کاهش اپیدمی است. به این ترتیب از گسترش ویروس پیشگیری می شود.

انواع واکسن های کووید19
انواع واکسن های کووید19

از سوی دیگر افرادی که هیچ ارتباطی با افراد آلوده به ویروس نداشتند و علائمی ندارند نیازی به انجام تست ندارند.
دوره نهان ویروس 5 تا 7 روز است که در برخی افراد تا 14 روز هم دیده شده است. اگر فرد بلافاصله بعد از اینکه در معرض ویروس قرار گرفته باشد تست دهد، احتمال اینکه پاسخ تست اشتباهاً منفی باشد و درصدی خطا داشته باشد بالاست.

چه زمانی تست کرونا بدهیم؟
چه زمانی تست کرونا بدهیم؟

پی سی آر مثبت به این معناست که RNA ویروس در فرد قابل تشخیص است. ولی لزوماً به این معنا نیست که فرد عفونت دارد.

در برخی افراد علیرغم وجود پی سی آر مثبت ، 9 یا 10 روز بعد بیماری هیچ ویروسی در ناحیه وجود ندارد. این به این معناست که فرد به عفونت با ویروس مبتلا شده بوده و مدتی بعد از ابتلا به عفونت تست داده است و برای دیگران عفونتزا نیست.

گاه پی سی آر برای هفته ها بعد از اینکه فرد به عفونت مبتلا می شود مثبت است. به این معنا که RNA ویروس تشخیص داده می شود ولی فرد ناقل نیست و به دیگران ویروس را انتقال نمی دهد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها CDC اظهار می کند که در صورتی که جواب تست مثبت باشد، به مدت 10 روز نیاز است که فرد قرنطینه شود.

پیشگیری-از-ویروس-کرونا
پیشگیری-از-ویروس-کرونا

تست آنتی بادی

تست IgM و IgG که به ترتیب به دنبال سطح ایمونوگلوبین M و Gدر خون می گردد، می تواند مشخص کند که فرد اخیرا یا در گذشته به ویروس کرونا مبتلا بوده است یا خیر.

تست آنتی بادی باید در افرادی که علائم کووید 19 را دارند ولی دسترسی به تست پی سی آر ندارند انجام گیرد. ظهور آنتی بادی یک تا دو هفته بعد از شروع علائم است. به همین دلیل است که اگر فرد علائم بیماری را برای کمتر از هشت روز داشته باشد، تست آنتی بادی برای تشخیص کرونا ایده آل نیست.

در این افراد تنها تست پی سی آر پیشنهاد می شود که باید برای تشخیص درست به کار برده شود. افراد تا هشت روز امکان دارد که آنتی بادی در خون شان موجود نباشد. بنابراین احتمال جواب تست منفی کاذب وجود دارد.

منبع :

https://www.healthline.com/health-news/when-should-you-get-a-covid-19-test-what-about-an-antibody-test#Getting-tested-for-COVID-19-

4 thoughts on “چه زمانی تست کرونا بدهیم؟ تست آنتی بادی چطور؟

 1. فاطمه - اکتبر 28, 2021 در 6:31 ق.ظ

  سلام من آزمایش آنتی بادی دادم lgG 1.202 و lgM 1.21 بود سوالم اینکه آیا من مبتلا به ویروس کرونا هستم اگر بله چه مدت هست که مبتلا هستم و برای اینکه pcr منفی شود کی دوباره تست بدم

  پاسخ
  • پارسه لب - نوامبر 15, 2021 در 11:36 ق.ظ

   سلام ، یعنی اینکه بدن شما سابقه آشنایی با ویروس کرونا را داشته ولی نمیشه گفت که حتما الان هم مبتلا هستید
   برای این هدف باید تست PCR بدید

   پاسخ
 2. بابک - ژانویه 31, 2022 در 5:30 ق.ظ

  سلام، از تست مثبت من 12 روز گذشته، آیا میتوانم از قرنطینه خارج شوم ؟

  پاسخ
  • پارسه لب - مارس 19, 2022 در 11:45 ق.ظ

   سلام
   بله

   پاسخ

پاسخ

7 + هشت =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه