شبانه روزی حتی جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

انتخاب جنسیت جنین

باید توجه داشت که هیچ روش قطعی برای انتخاب جنسیت جنین وجود ندارد و حتی با استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌ها، امکان تعیین جنسیت به 100 درصد نمی‌رسد.  با این حال بعضی رژیم‌های خاص و یا روش‌های آمیزش می‌توانند در انتخاب جنسیت جنین به والدین کمک کنند.

برای تعیین جنسیت جنین، روش های زیر وجود دارد:

روش PGD یا تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی جنین

زمانی از این روش استفاده می شود که افزایش سن مادر و همچنین وجود بیماری‌های ژنتیکی در زوج‌های در معرض خطر، باعث افزایش خطر بروز ناهنجاری‌های کروموزومی در نوزاد شود، مثلا در بیماری هموفیلی.

این روش همچنین در خانم‌هایی که سقط‌های مکرر داشته‌اند، خصوصا” در افرادی که سقط‌ها به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی رخ داده باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این روش، با دادن دارو به زن، تخمک‌ها را به صورت مصنوعی در محیط آزمایشگاهی رشد می‌دهند و بعد از عمل لقاح با اسپرم، جنین‌های تشکیل شده را در مرحله هشت تا شانزده سلولی مورد ارزیابی قرار داده و یک یا دو بلاستومر را جدا می‌کنند. به این ترتیب از تولد جنین‌های سالم با جنسیت مطلوب بدون افزایش احتمال بروز بیماری‌های ژنتیکی اطمینان می‌یابند. این روش با دو تا سه درصد خطا همراه است.

روش رژیم درمانی

تحقیقات نشان داده است که دریافت بیشتر یون های کلسیم و منیزیم موجب افزایش احتمال دخترزایی و دریافت یون های سدیم و پتاسیم با افزایش احتمال پسرزایی همراه است.

رعایت نکات زیر پیش از آغاز رژیم درمانی ضروری است:

* خانم ها باید پیش از تصمیم گیری برای بارداری، ابتدا آزمایش‌های لازم در مورد کم خونی و برخی بیماری‌های خاص مانند سرخجه و هپاتیت B را انجام داده و پس از درمان این بیماری‌ها در صورت وجود و استفاده یک قرص اسید فولیک به صورت یک روز در میان از 3 ماه پیش از بارداری، برای تغییر رژیم غذایی خود اقدام کنند.

* توجه داشته باشید که مدت رعایت رژیم غذایی 4 تا 6 هفته پیش از اقدام برای بارداری است. به محض باردار شدن مادر باید رژیم معمولی را از سر گرفته و برای مراقبت‌های دوران بارداری، تحت نظر باشد.

* پیش از شروع رژیم مطمئن شوید که برای مصرف غذاهای حاوی یون های بالا منعی ندارید، مثلا” در افراد مبتلا به  فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و نارسایی کلیوی رژیم پسرزایی با سدیم و پتاسیم بالا توصیه نمی‌شود. در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی و بالا بودن کلسیم خون، رژیم دخترزایی با کلسیم و منیزیم بالا توصیه نمی‌شود.

* به خاطر داشته باشید انجام هیچ کدام از این روش‌ها، به تنهایی تضمین کننده جنسیت مطلوب جنین نیست و استفاده از رژیم‌ها باید به صورت منظم و دقیقا” بر حسب کالری مورد نیاز فرد انجام گیرد تا فرد دچار مشکلات متابولیکی ناشی از تغذیه نامناسب نشود. بنابراین تعیین جنسیت جنین تنها باید در موارد ضروری و وقتی سلامتی جنین با یک جنس خاص به خطر می‌افتد و توسط یک فرد ماهر مثلا” ماما یا پزشک، انجام شود.

تمام روش‌های انتخاب جنسیت، باید از حدود دو ماه قبل از بارداری اجرا شوند. بدون شک حتی اگر یک روز از لقاح گذشته باشد، جنسیت جنین مشخص است و نمی‌توان آن را تغییر داد و اگر قرار است تعیین جنسیتی انجام شود، حتما” باید قبل از بارداری باشد.

روش تغییر PH واژن

در برخی منابع، شستشوی واژن با ترکیبات خاص مانند سرکه یا جوش شیرین توصیه می‌شود. در محیط قلیایی، احتمال زنده ماندن اسپرم حاوی Y بیشتر شده و پسرزایی افزایش می‌یابد و در محیط اسیدی، احتمال زنده ماندن اسپرم حاوی X و دخترزایی افزایش می‌یابد.

روش آمیزش در زمان خاص

بر اساس روش شتلز اگر آمیزش در زمان تخمک گذاری صورت گیرد، احتمال پسرزایی و 2 تا 3 روز پس از تخمک گذاری، احتمال دخترزایی افزایش می‌یابد. برای تعیین زمان تخمک گذاری، می‌توان از تست‌های خانگی LH و یا سونوگرافی استفاده کرد.

روش بارداری بر اساس ماه‌های سال

با استفاده از جداولی، سن مادر را با حاملگی در نظر می‌گیرند و بر این اساس مشخص می‌شود که بارداری در هر ماه که اتفاق بیفتد، احتمال کدام فرزند بیشتر است .

چرا بعضی ها نتیجه نمی گیرند؟

بعضی از زوج‌ها تأکید می‌کنند که ما همه موارد را رعایت کرده‌ایم، پس چرا نتیجه نگرفتیم؟

در پاسخ باید گفت اگر تمام موارد را مو به مو اجرا کنید، ولی همسرتان مشکل اسپرمی داشته باشد (در تعداد و کیفیت اسپرم‌ها) موفق نخواهید شد. در زوج‌هایی که یک یا چند فرزند دختر دارند و خواهان پسر می‌باشند، مرد حتما” باید یک آزمایش شمارش اسپرم بدهد، چرا که اگر تعداد اسپرم‌های مرد در یک سی‌سی کمتر از حد مشخصی باشد یا کیفیت اسپرم‌ها پایین باشد، درصد دختردار شدن بسیار بالا خواهد بود.

تمام روش‌های بالا باید از حدود دو ماه قبل از بارداری اجرا شوند، خصوصا” روش تغذیه‌ای از یک و نیم ماه قبل از بارداری باید شروع شود. بدون شک حتی اگر یک روز از لقاح گذشته باشد، جنسیت جنین مشخص است و نمی‌توان آن را تغییر داد و اگر قرار است تعیین جنسیتی انجام شود، حتما” باید قبل از بارداری باشد.

علاوه بر این نقش استرس، محیط زندگی و نوع روش زندگی را در تعیین جنسیت جنین نمی‌توان نادیده گرفت. کوچک‌ترین این موارد می‌تواند تلاش‌های شما برای تولد نوزاد دلخواه را از بین ببرد.

با توجه به اینکه تعیین جنسیت هم نیاز به مراقبت‌های خاص دارد، به نظر می‌رسد انتظار برای تولد نوزاد خیلی شیرین‌تر و البته آسان‌تر از دانستن نوع آن است.

پاسخ

سه + 11 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه