شبانه روزی حتی جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

آزمایش تشخیص نارسایی کلیه

آزمایش تشخیص نارسایی کلیه

بیماری نارسایی کلیه یک مشکل سلامتی در سراسر جهان بوده که تعداد افرادی که مبتلا به مراحل انتهایی بیماری کلیه هستند و نیاز به دیالیز داشته در حال افزایش می باشد. نارسایی کلیه معمولا به آهستگی پیشرفت کرده وعلائم بسیار اندکی دارد. با پیشرفت بیماری زمانی که توانایی کلیه ها در دفع مواد زائد و سمی به حد قابل توجهی کاهش می یابد، علائم و نشانه ها ظاهر می گردد.

آزمایش تشخیص نارسایی کلیه

در مواردی که ظرفیت و توان کلیه ها به میزان 5 درصد برسد، خطر جدی بیمار را تهدید می کند. در این صورت تنها دیالیز یا پیوند کلیه می تواند بیمار را از مرگ نجات دهد. بنابراین تشخیص به موقع و پیشگیری از این بیماری از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

روش های جدید در تشخیص زود هنگام نارسایی کلیه

با استفاده از آزمایش های نوین، تشخیص زود هنگام بیماری های کلیه امکان پذیر می گردد. به این ترتیب ارزیابی و بررسی بیماری های مختلف با حساسیتی بی سابقه ای قابل انجام می باشد. برای چنین منظوری علاوه بر اندازه گیری پروتئین و آلبومین ادرار می توان با نظر پزشک متخصص از اندازه گیری سیستاتین C در خون استفاده کرد.

بخصوص از طریق سیستاتین C ارزیابی و بررسی راندمان فیلتراسیون کلیه ها امکان پذیر است، به دلیل اینکه نتایج آزمایش هیچ گونه وابستگی به سن، جنس و حجم ماهیچه بیمار ندارد. یکی دیگر از برتری های آزمایش سیستاتین C این بوده که می توان به وسیله آن شروع آسیب های کلیه را شناسایی کرد و برای درمان آن اقدامات لازم را انجام داد. این در صورتی ست که نتیجه آزمایش های دیگر مانند اوره و کراتینین هنوز نرمال و در حد طبیعی باشند. تا الان اندازه گیری کراتینین در خون شایع ترین روش برای ارزیابی و بررسی عمل کلیه ها محسوب می شد. ولی باید به این نکته توجه کرد که ارزش های کراتینین تا حد زیادی به سن، جنس و حجم ماهیچه در بیمار بستگی دارد.

علاوه براین غلظت کراتینین هنگامی افزایش یافته که توان عملکرد کلیه ها کاهش پیدا کند. بنابراین جهت ارزیابی عملکرد کلیه ها بهتر است از سیستاتین C استفاده گردد. البته با توجه شرایط فعلی کمبود و گرانی کیتها در حال حاضر بهترین روش ارزیابی عملکرد کلیه ، اندازه گیری کلیرانی کراتینین یا میزان فیلتراسیون گلومرولی کلیه ( GFR) میباشد .افزایش دفع آلبومین در ادرار نشان دهنده شروع آسیب در کلیه بوده و متناسب با میزان آلبومین در ادرار پزشک می تواند درجه آسیب را تعیین و به درمان آن بپردازد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با آزمایش تشخیص نارسایی کلیه پارسه می توانید به آدرس تهران- ضلع جنوب به شمال بزرگراه جناح- بالاتر از بلوار شهید گلاب- نرسیده به فلکه دوم صادقیه- نبش کوچه عابدزاده- ساختمان پارسه- طبقه اول تا چهارم تلفن های ما 5-44287632 می باشد. همچنین می توانید از اینستاگرام ما دیدن فرمایید.

به چه دلیل انجام آزمایش های مربوط به پیشگیری از بیماری های کلیه لازم است؟

علائم و نشانه ها بیشتر زمانی ظاهر شده که کلیه ها دچار آسیب های شدید گردند. افزایش فشار خون، ناراحتی های معده و روده با تهوع، استفراغ و اسهال از علائم آسیب کلیه ها می باشد. در بسیاری از بیماران به دلیل عدم توان دفع آب دچار افزایش غیر طبیعی آب بدن می باشند. در این موارد می توان به تجمع آب در ریه ها و بافت های دیگر بدن اشاره نمود. همچنین این بیماران از کم خونی، کم اشتهایی، کاهش وزن، خارش زیاد بدن، انقباض اسپاسمی و درد عضلانی به خصوص درعضلات پشت و پا رنج می برند.

سایر ازمایشات آزمایشگاه پارسه در غرب تهران 

سرطان پروستات و آزمایش PSA

مشاوره ژنتیک

تشخیص ویروس HPV

تشخیص بیماری کبد چرب

بیوشیمی خون

تالاسمی و روش های تشخیص آن

تشخیص بیماری ژنتیکی پیش از تولد

کشت ادرار

میکروبیولوژی

آزمایش کلیه

آلرژی شناسی

و….

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه پارسه (آزمایشگاه در غرب تهران)​

پاسخ

19 + شانزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه