شبانه روزی حتی جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

تشخیص ایدز تنها با آزمایش خون ساده

آزمایش ایدز برای بررسی وجود ویروس HIV  انجام می پذیرد. در صورتیکه رابطه پرخطر داشته اید ویا جزو گروه های پرخطر به حساب می آیید حتما برای انجام این آزمایش اقدام کنید. تست ایدز در واقع تنها یک آزمایش خون ساده می باشد و جای هیچگونه نگرانی در مورد این آزمایش وجود ندارد. توجه داشته باشید که تشخیص هر چه سریعتر این بیماری می تواند در کنترل آن نقش بسیار مهمی داشته باشد. زمانی که این بیماری وارد بدن می شود می تواند تا سالها بدون هیچ علائمی در بدن پیشرفت کند فلذا توصیه ما به شما این است حتی با کم ترین احتمال برای آزمایش مراجعه کنید .در این مقاله از آزمایشگاه پارسه می خواهیم به شرح آزمایش ایدز و جزئیات آن بپردازیم. 

بیماری ایدز چیست؟

در این بخش می خواهیم بدانیم این بیماری چیست و از کجا وارد بدن می شود. ویروس HIV هنگامی که وارد بدن می شود به طرز عجیبی به سیستم ایمنی بدن حمله ور می شود و شروع به تخریب سلول های CD4 می کند. این ویروس با ورود به این سلول ها خاصیت خود را گسترش داده و پس از مدتی آنها را ازبین می برد. به همین دلیل سیستم ایمنی فرد مبتلا به طور قابل توجهی کاهش می یابد و بدن فرد در برابر بیماری های عفونی بسیار ضعیف می شود و اگر تحت درمان قرار نگیرد خطر مرگ را به دنبال دارد. فردی که مبتلا به ایدز می باشد با یک آنفولانزای ساده می تواند در معرض مرگ قرار بگیرد در صورتی که افراد سالم پس از گذراندن تنها چند روز به حالت عادی بازمی گردد. ویروس ایدز در واقع آخرین مرحله از عفونت HIV می باشد و در آن تعداد سلول های CD4 به کمتر از 200 سلول در هر میلی متر مکعب خون می رسد این در حالی است که در افراد با سیستم ایمنی سالم تعداد سلول های CD4 بین 500 تا 1600 سلول در هر میلی متر مکعب می باشد.

از این رو تشخیص به موقع این بیماری می تواند شانس بالایی در کنترل و طول عمر بیماران مبتلا داشته باشد.

بیشتر بخوانید : هپاتیت C

علائم بیماری ایدز

بیماری ایدز با حمله ویروس HIV به سیستم ایمنی بدن آغاز می شود. بنابراین در روزهای اولیه حالتی شبیه به آنفولانزای شدید با علائم زیر دارد:

علائم-بیماری-ایدز
 • تب و لرز
 • خستگی و کوفتگی شدید
 • تورم غدد لنفاوی
 • گلو درد
 • حالت تهوع
 • ناراحتی معده
 • اضطراب شدید

انتقال بیماری ایدز را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • تزریق خون آلوده
 • رابطه جنسی پرخطر و محافظت نشده
 • از مادر آلوده به جنین

در چه مواردی باید آزمایش ایدز داد؟

علائمی که در بخش فوق به آن اشاره شد ممکن است تنها دلیل برای انجام این آزمایش نباشد و فرد باید در صورتی که در معرض هر یک از راه های انتقالی قرار گرفته است این آزمایش را بدهد. بر اساس توصیه مرکز کنترل و پیشگیری لازم است همه افراد در سنین 13 تا 64 سالگی حداقل یکبار این آزمایش را بدهند. در موارد زیر باید فرد برای آزمایش ایدز به یک آزمایشگاه معتبر مراجعه نماید:

 1. اگر مردی هستید که با مرد دیگر رابطه جنسی داشته است.
 2. اگر متوجه شده اید که شریک جنسی تان HIV مثبت است و با او رابطه مقعدی و یا واژینال داشته اید.
 3. اگر بیش از یک شریک جنسی داشته اید.
 4. اگر از سوزن مشترک استفاده کرده اید.
 5. اگر تشخیص هپاتیت یا سل برای شما داده شده است و تحت درمان قرار گرفته اید.

مناسب ترین زمان آزمایش ایدز

آزمایش آنتی ژن و یا آنتی بادی که بر روی خون انجام می شود می تواند وجود عفونت HIV را 18 تا 40 روز پس از انتقال آن تشخیص دهد. بنابراین می توان گفت که مناسب ترین زمان انجام این آزمایش پس از چند هفته و یا نهاینا چندماه پس از ابتلا و یا در معرض این ویروس قرار گرفتن می باشد. ناگفته نماند که تست ایدز در تست های قبل از بارداری نیز لازم است گرفته شود تا در صورتی که مادر به این بیماری مبتلا است به جنین انتقال داده نشود.

انواع آزمایش ایدز

برای تشخیص وجود عفونت HIV  می توان از وریدخونی یا بزاق دهان نمونه برداری کرد. این نمونه ها برای پیداکردن آنتی بادی هایی می باشد که در پاسخ به ویروس ایدز در بدن برای مبارزه ساخته شده اند. برای تشخیص HIV  روش مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد. در روش غیرمستقیم ویروس تشخیص داده نمی شود بلکه آنتی بادی های ساخته شده در برابر ویروس شناسایی می شود. روش مستقیم آنتی ژن ها یا همان پروتئین های موجود در سطح ویروس یا RNA را تشخیص می دهد. انواع آزمایش های ایدز به روش های زیر می باشد:

به طور کلی آزمایشاتی که با بررسی خون می باشد سریعتر و دقیق تر از تستهای بزاقی و انگشتی هستند.

تست HIV مثبت

مثبت بودن این تست به این معنا می باشد که فرد به این ویروس مبتلا شده است.

 همانگونه که خاطر نشان شد ایدز در واقع مرحله آخر عفونت HIV می باشد و اگر نتیجه تست مثبت باشد لازم است کارهای زیر انجام شود:

 • فورا به پزشک مراجعه کرده و تحت  درمان قرار بگیرید.
 • آزمایشاتی که به دیگر بیماری های مقاربتی مربوط می شود را انجام دهید.
 • به دنبال مشاوره و حمایت باشید.
 • اگر مواد مخدر مصرف می کنید ترک کنید.

جلوگیری از انتقال ایدز

به خاطر داشته باشیم که HIV یک بیماری مادام العمر به حساب می آید و در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری خطرناک ارائه نشده است اما درمان های فعلی می تواند در کنترل این بیماری موثر باشد. نکته مهم رعایت سبک زندگی سالم و حفظ روحیه فردی می باشد. اما قبل از همه اینها لازم است در جهت جلوگیری از ابتلا به این بیماری موارد زیر را رعایت کنیم:

 • در رابطه جنسی از کاندوم استفاده شود.
 • در مورد وضعیت سلامتی تان و یا اگر به HIV مبتلا هستید به شریک جنسی تان بگویید.
 • اگر مواد مخدر مصرف می کنید به هیچ عنوان از سوزن مشترک استفاده نشود.

تفسیر جواب آزمایش ایدز

با توجه به نوع آزمایشی که افراد انجام داده اند تفسیر جواب نیز متفاوت می باشد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

تفسیر-جواب-آزمایش-ایدز

تفسیر جواب مثبت و منفی

در صورتی که فرد تست های خانگی و تست های رپید را انجام داده باشد جواب مثبت و منفی از آن خواهند گرفت که در ادامه معنی آن ها را بررسی خواهیم کرد.

در صورتی که فرد جواب مثبت از تست خود بگیرد قطعی به معنای ابتلا به ویروس نمی باشد و باید تست های آزمایشگاهی معتبر دیگری نیز برای اطمینان انجام شود.

در صورتی که جواب تست ها منفی باشد به این معنی می باشد که یا این ویروس در بدن شما وجود ندارد یا هنوز این ویروس در دوران نهفتگی بوده و خود را نشان نداده است.

تفسیر جواب Reactive و non-reactive

آزمایش ایدز دارای دو جواب reactive  و non-reactive می باشد که در صورتی که جواب آزمایش فرد دارای نتیجه reactive باشد به این معنی می باشد که فرد مبتلا به HIV می باشد.

و در صورتی که جواب آزمایش فرد non-reactive باشد به این معنی می باشد که فرد به این ویروس مبلا نبوده یا در دوره نهفتگی می باشد.

تفسیر جواب های عددی

در صورتی که جواب آزمایشات به صورت عددی گزارش شود به صورت زیر تفسیر می شود:

اگر عدد گزارش شده کم تر از یک باشد جواب آزمایش فرد منفی در نظر گرفته می شود و به این معنی می باشد که فرد به این ویروس مبتلا نمی باشد.

ولی اگر عدد گزارش شده بالاتر از یک باشد نتیجه آزمایش مثبت بوده و به این معنی می باشد که احتمالا فرد به این ویروس مبتلا است و احتمالا آزمایش های بیشتری برای اطمینان انجام خواهد شد.

در صورتی که عدد گزارش شده به یک نزدیک باشد توصیه می شود که بار دیگر آزمایش تکرار شود.

سوالات متداول آزمایش ایدز

جواب آزمایش ایدز در چه مدت زمانی آماده خواهد شد؟

به طور معمول آماده شدن جواب این آزمایش به دلیل آنکه خون از رگ های شما گرفته شده و سپس برای بررسی به ازمایشگاه ارسال می شود در حدود چند روز به طول خواهد انجامید.
اما در صورتی که آزمایش غربالگری آنتی بادی سریع که از سر انگشت خون گرفته می شود یا مایع دهان گرفته می شود، انجام شود جواب آن در حدود 30 دقیقه یا حتی کم تر آماده خواهد شد.

تفسیر آزمایش ایدز به چه صورت می باشد؟

در صورتی که جواب آزمایش ایدز یا همان HIV مثبت باشد یعنی افراد آلوده به این ویروس بوده و مبتلا به بیماری ایدز می باشند. در صورت تشخیص به موقع این ویروس در بدن می توان با انجام راهکارهایی از انتقال آن به دیگران جلوگیری کرد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی آزمایش ایدز و تفسیر جواب آن پرداختیم در صورتی که افراد دارای نشانه های از این ویروس باشند به توصیه و تجویز پزشک متخصص باید این آزمایش را برای اطمینان انجام دهند تا در صورت مثبت بودن نتیجه از انتقال آن به افراد دیگر جلوگیری کنند.

از آنجایی که این آزمایش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است برای دریافت نتیجه دقیق از آن به بهترین آزمایشگاه مراجعه نمایید.

16 thoughts on “تشخیص ایدز تنها با آزمایش خون ساده

 1. سیدرضا احمدی - اکتبر 25, 2022 در 9:45 ق.ظ

  ایدز اگه خیلی زود مشخص بشه هیچ درمانی نداره یا میشه درمان صد درصدی کرد ؟

  پاسخ
  • پارسه لب - اکتبر 31, 2022 در 10:20 ق.ظ

   درمان صد در صدی خیر قابل کنترل است واز مرگ بیمار جلوگیری می کند

   پاسخ
 2. محمد - فوریه 22, 2023 در 3:30 ق.ظ

  سلام من سه سال پیش با یک خانمی دوست بودم و با او رابطه دخولی از مقعد و واژن ایشان داشتم و رابطه دهانی یعنی آمیزش دهان و زبان من با واژن ایشان داشتم. الان بعد از سه سال آزمایش hiv 1 2 p24 ag دادم و جواب آزمایش nonreactive بود و عدد آن ۰/۲ بود و در جواب آزمایش آمده بود تا محدوده ۰/۹ nonreactive هست یعنی الان که عدد من ۰/۲ هست پس جای نگرانی نیست و جواب اچ آی وی بنده منفی هست؟

  پاسخ
  • پارسه لب - فوریه 28, 2023 در 6:49 ق.ظ

   بله منفی است

   پاسخ
 3. محمد - می 15, 2023 در 8:44 ق.ظ

  سلام ،بنده مدتی پیش حجامت انجام دادم ،قبل از من بیماری و حجامت کردن ،تیع استریل جدیدی برای من استفاده کردن ولی وقتی روی میز کار گذاشتن نزدیکش خون خشک شده بود ایا تیغ دچاره الودگی میشود یا خیر ،بنده هم باید ازمایش بدم

  پاسخ
  • پارسه لب - می 20, 2023 در 5:50 ق.ظ

   سلام
   بنظرم بهتره که تست های HBS Ag. HCV Ab و HIVAg&Ab را انجام بدهید تا خیالتون راحت بشه

   پاسخ
 4. رضا - می 26, 2023 در 9:12 ق.ظ

  خسته نباشید با آزمایش کامل خون و هم از ادرار می‌گیرند مشخص میشه که hiv دارم یا نت

  پاسخ
 5. وحید - ژوئن 3, 2023 در 8:27 ق.ظ

  سلام. بنده بعداز ۲ماه رفتار پرخطر آزمایش الایزانسل چهارم در آزمایشگاه دادم و منفی بود. میخواستم بپرسم جواب قطعی منفی و دیگه خیالم راحت باشه ؟؟؟ مممنون

  پاسخ
  • پارسه لب - ژوئن 25, 2023 در 1:47 ب.ظ

   سلام بله چنانچه نسل چهارم را انجام داده اید خیالتون راحت باشه

   پاسخ
 6. محمدرضا - ژوئن 19, 2023 در 5:38 ب.ظ

  سلام من فقط رابطع مقعدی رابطه حفاظت نشده داشتم و بعد از گذشت ۳ماه تست دادم منفی اومد جواب تست ۳روز کشید الان حدود ۵ماه گذشته نیاز است دوباره تست را انجام دهم ؟ راستی اگر منفی باشد برای دوم یعنی دیگه نیازی نیست ک؟

  پاسخ
  • پارسه لب - ژوئن 25, 2023 در 1:57 ب.ظ

   سلام اگه تست نسل چهارم انجام داده اید و منفی بوده نیازی به تکرار نیست

   پاسخ
   • محمدرضا - جولای 6, 2023 در 10:51 ب.ظ

    ببخیش روی برگه نوشته HIV (1/11)antibodies ELFA
    این نوع ازمایش کدومع بنظرتون بعد سه ماه دادم منفی بود میشه بگید این ازمایش ک دادم دقیق هس یان؟

    پاسخ
    • پارسه لب - جولای 16, 2023 در 10:36 ق.ظ

     سلام بله روش دقیقی هست

     پاسخ
   • محمدرضا - جولای 7, 2023 در 12:07 ق.ظ

    HIV (1/11)antibodies ELFA اینو دادم نوشته بود0.223 جواب منفیه؟.
    و ببخشین نیاز ب تکرار هس بعد شش ماه ؟ من تو 3ماهگی دادم

    پاسخ
    • پارسه لب - جولای 16, 2023 در 10:36 ق.ظ

     خیر نیازی به تکرار ندارید

     پاسخ
   • محمدرضا - جولای 7, 2023 در 12:07 ق.ظ

    HIV (1/11)antibodies ELFAاین ازمایش دقیقی هست یان؟

    پاسخ

پاسخ

نوزده + 8 =

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه