شبانه روزی حتی جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

سندرم تونل کارپ چیست؟

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری “متخصص ارتوپدی”

  

  مقالات مرتبط

     علائم سندروم تونل کارپ یا نشانگان کانال کارپ چیست؟
    درمان سندروم تونل کارپ یا نشانگان تونل مچ دستی چیست؟  
    جراحی سندروم کانال کارپ چگونه است؟
    عوارض جراحی سندروم کانال کارپ چیست؟

 

خانم 40 ساله ای بعد از تایپ چندین صفحه با کامپیوتر خود، در روز گذشته شب ساعت  3 بامداد از خواب بیدار می شود. احساس بیحسی و سوزن سوزن شدن در انگشتان دست دارد. دست های خود را تکان می دهد. انگشتان خود را چند بار باز و بسته می کند. چند دقیقه بعد گزگز و بیحسی دست خوب می شود و دوباره می خوابد. قبلا” هم این مشکل چند بار برای او ایجاد شده و اتفاقا” احساس کرده بود که قدرت دست او کم شده و اجسام از دست او به زمین می افتند.

 نشانگان تونل مچ دست یا سندرم کانال کارپ چگونه ایجاد می شود؟

سندروم تونل کارپ یا کانال مچ دستی، بیماریی است که به علت فشار به عصب مدیان هنگام عبور از درون تونل مچ دستی ایجاد می شود.

در مچ دست مجرا و تونلی وجود دارد که به آن کانال کارپ یا تونل مچ دستی می گویند. در یک طرف این تونل استخوانچه های مچ دست قرار گرفته اند. ترتیب قرار گرفتن این استخوانچه ها بصورتی است که شکل یک قوس یا هلال یا ناو را بوجود می آورند. به دو طرف این قوس یا هلال یک رباط یا نوار بافتی محکم متصل شده که به آن رباط عرضی مچ دست Transverse carpal ligament می گویند.

از زیر رباط عرضی مچ دست که به رنگ سفید نشان داده شده است 9 تاندون و یک عصب مدیان (به رنگ زرد) عبور می کند.

ترکیب این دو ساختمان یعنی از یک طرف مجموعه استخوانچه های مچ دست و از طرف دیگر رباط عرضی مچ دست یک کانال یا تونل را می سازد. از درون این کانال 9 تاندون خم کننده انگشتان دست و عصب مدیان یا میانی عبور می کنند.

این تاندون ها و عصب از ساعد پایین آمده و از داخل تونل عبور کرده و به کف دست می رسند. عصب مدیان سپس در کف دست به شاخه هایی تقسیم شده و حس کف دستی انگشتان شست وسبابه و میانی و نیمه خارجی انگشت انگشتری و همچنین حرکات عضلات ناحیه تنار را تأمین می کنند.

عصب مدیان یک عصب حسی و حرکتی است. این عصب مسئول حس دادن به انگشتان شست و سبابه و میانی و نیمی از انگشت انگشتری و حس کف دست است. این عصب همچنین موجب تحریک عضلات برجستگی تنار می شود. برجستگی تنار در کف دست و در مجاورت انگشت شست بوده و حاوی عضلاتی است که شست را حرکت می دهند.

گاهی اوقات بنا به عللی فضای درونی این کانال تنگ می شود.

بطور مثال وجود یک تومور یا کیست در درون کانال می تواند فضای آن را تنگ کند و یا بد جوش خوردن یک شکستگی مچ دست می تواند موجب تغییر شکل استخوان شده و فضای کانال را تنگ کند، ولی در غالب اوقات علت کاهش فضا، تورم تاندون های خم کننده انگشتان و غلاف اطراف آنها است که از درون این فضا عبور می کنند.

این تاندون ها می توانند به علت حرکات مکرر و مداوم مچ دست و انگشتان متورم شوند. کارهایی مانند تایپ زیاد و یا استفاده زیاد از پیانو می توانند موجب بروز علائم سندروم کانال کارپ شوند. گاهی اوقات تورم تاندون ها و غلاف آنها به علت تغییرات هورمونی است که در دوران بارداری یا  یائسگی برای بیمار ایجاد می شود.

پاسخ

1 × سه =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه