شبانه روزی حتی جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

نمونه گیری در منزل

نمونه گیری در منزل

انجام چکاپ های سالیانه، یکی از مهم ترین اقدامات برای آگاهی از سطح سلامت بدن ماست. یکی از روش ها برای سنجش سلامتی بدن، انجام آزمایش های روتین است یا ممکن است در طول روز علائم و نشانه هایی را مشاهده کنید که نیازمند بررسی و پیگیری باشد.

شما می توانید با مراجعه به بهترین آزمایشگاه در تهران که تجهیزات خوب و کاملی برای بررسی نمونه های شما داشته باشد اقدام به انجام چکاپ از بدن خود کنید.

در برخی مواقع مراجعه به آزمایشگاه برای همه مقدور نیست. مراجعه به مراکز درمانی برای بیماری هایی که توان فعالیت های حرکتی از آن ها سلب شده است امری غیرممکن است.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی پارسه با فراهم آوردن شرایطی مطمئن، امکان نمونه گیری در منزل را فراهم کرده است، تا افرادی با شرایطی خاص بتوانند چکاپ ها و آزمایش های مربوط به سلامتی خود را انجام دهند.

آزمایش خون در منزل

آزمایش خون همان طور که از نام آن پیداست به معنای گرفتن نمونه خون از یک قسمت بزرگ آماری خون موجود در سراسر بدن است، می باشد. ابتلا به هر گونه عارضه و مشکلی در بدن، خون را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل است که در هنگام بیماری برای تشخیص نهایی و دقیق بیماری، آزمایش خون تجویز می شود.

 

 

انواع آزمایش خون

با توجه به علائم و نشانه های بیماری شما پزشک معالج انجام یک سری آزمایشات را تجویز می کند. انجام آزمایش های متفاوتی برای تشخیص بیماری تجویز می شود. در زیر به بخشی از روتین های آزمایش خون که مورد بررسی قرار می گیرد اشاره می شود:

CBC      آزمایش مربوط به شمارش سلول های خونی مانند: اعداد گلبول های قرمز

FBC      قند خون ناشتا

HB      هموگلوبین

PLT     شمارش پلاکت ها

PT      درصد پلاکت

Colestrol      کلسترول

WBC    تعاداد گلبول های سفید

PRO  اندازه گیری کل پروتئین های سرمی

LDL  و HDL   میزان کاسترول مفید و مضر برای بدن

HCT    بررسی نسبت حجم سلولی خون و بخش مایع خون

CR      کراتین خون  (آزمایش مربوط به عملکرد کلیه)

BUN    اوره خون (آزمایش مربوط به عملکرد کلیه)

اقدامات قبل از انجام آزمایش خون

در صورتی که قصد انجام آزمایش خون را دارید لازم است تا موارد را رعایت کنید. ما در اینجا به این موارد اشاره می کنیم:

9 تا 12 ساعت قبل از انجام آزمایش چربی خون، از خوردن غذا خودداری کنید. نوشیدن آب منعی ندارد.

عواملی مانند مصرف برخی داروها، ساخت خون گیری، افسردگی، ناشتا نبودن، تروما و ضربه در نتیجه آزمایش تاثیر گذار است. قبل از انجام آزمایش این موارد را کنترل کنید.

بیماری های قابل تشخیص با آزمایش خون

با انجام آزمایش خون می توان طیف گسترده ای از بیماری ها را شناسایی کرد. در واقع یکی از نمونه گیری های بسیار مهم و موثر در تشخیص نهایی بیماری انجام آزمایش خون است. در زیر به تعدادی از این موارد اشاره می کنیم:

نارسایی کلیه

اختلالات آنزیم کبد

وضعیت هورمون ها در بدن

بیماری دیابت و قند خون

بیماری های مربوط به میزان چربی خون

بیماری های مربوط به سیستم ایمنی مانند: هیپاتیت و ایدز

انواع سرطان ها مانند: سرطان سینه، سرطان، خون سرطان پانکراس

مزایا  نمونه گیری در منزل

مزایای بی شماری برای نمونه گیری در منزل وجود دارد که ما در اینجا به مهم ترین موارد اشاره می کنیم:

  • برای افرادی که به علت کهولت سن دچار مشکلات حرکتی هستند.
  • امکان انجام آزمایش برای افراد با معلولیت های مختلف که امکان مراجعه به آزمایشگاه را ندارند.
  • امکان انجام آزمایش برای کودکانی که در منزل تحت درمان و مراقبت های ویژه هستند.
  • انجام آزمایش برای بانوان باردار که شرایط بارداری پر خطر را طی می کنند.
  • برای افرادی که دچار نقص ایمنی هستند و نمی توانند و قرار گرفتن در محیط آلوده یک ریسک و خطر محسوب می شود.
  • در دوران قرنطینه و برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کوید 19 بهترین روش انجام آزمایش های روتین یا آزمایش های مهم مورد نیاز، استفاده از مزیت نمونه گیری در منزل است.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی پارسه با تجهیزاتی به روز و مدرن، شرایطی را فراهم آورده است تا هر فردی با شرایط متفاوت امکان انجام آزمایش های خود را در منزل داشته باشد. نتیجه و جواب آزمایش را می توانید به صورت آنلاین از سایت آزمایشگاه پارسه پیگیری کنید.

آزمایش ادرار در منزل

نمونه گیری از ادرار به منظور تحلیل میکروسکوپیک ادرار و بررسی وضعیت بدن صورت می گیرد. با استفاده از آزمایش ادرار می توان عفونت های ادراری، بیماری های کلیوی و دیابت را در فرد شناسایی کرد.

 

 

رنگ ادرار به صورت طبیعی زرد و شفاف است. در آزمایش مربوط به ادرار رنگ ادرار،  میزان PH و دفع پروتئین در ادرار مورد بررسی قرار می گیرد.

UC , UA از علائم اختصاری مربوط به آزمایش ادرار می باشد.

آزمایش مدفوع

آزمایش مدفوع برای ارزیابی وضعیت روده در بدن انجام می شود.  وجود خون در مدفوع، اسهال، خستگی مزمن و یا کاهش وزن غیر ارادی یکی از دلایلی است که پزشک انجام آزمایش مدفوع را تجویز می کند. با انجام آزمایش مدفوع می توان امراض زیر را در بدن شناسایی کنید:

وجود انگل در بدن

سرطان روده

بیماری های التهابی روده

کمبود انواع ویتامین ها

سرطان کولونول یا سرطان روده بزرگ

با توجه به افزایش سرطان روده در سنین بالای 60 سال، توصیه می شود از اوایل 50 سالگی از پزشک خود بخواهید تا آزمایش های مربوط به کشت مدفوع و بررسی روده را برایتان تجویز کند. با این کار پیشگیری و تشخیص زودهنگام از بیماری به درمان شما کمک بسزایی خواهد کرد.

 

شما می توانید برای انجام چکاپ های سالیانه خود به بهترین و مجهزترین آزمایشگاه در تهران مراجعه کنید. اگر شرایط مراجعه به آزمایشگاه را ندارید می توانید از گزینه نمونه گیری در منزل استفاده کنید. دقت داشته باشید روش های تسهیل کننده زیادی وجود دارد که انجام چکاپ های سالیانه شما به تعویق نیفتد و یا روند درمان شما را با وقفه روبرو کند. پس هر چه زودتر برای آگاهی از وضعیت سلامت بدن خود اقدام کنید.

پاسخ

5 × چهار =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه