سرطان سینه چیست؟

نوشته شده توسط مدیر سایت on . Posted in پاتولوژی

 

 About Breast Cancer

سرطان سینه، سرطانی است که در یاخته های سینه شکل می گیرد. سینه از اجزاء زیر تشکیل شده است: lobule ها (غدد سازنده شیر)، داکت (لوله های کوچکی که شیر را از lobule ها به نوک سینه می رساند)، بافت چربی و بافت ارتباط دهنده، رگ های خونی و رگ های لنفاوی. لوله ها و غدد سازنده شیر، دو ناحیه ای هستند که بیشترین نقش را در تولید یاخته های سرطانی دارند. در موارد نادری سرطان سینه در بافت های چربی نیز آغاز می شود که بافت های بنیادین هم نامیده می شوند. سرطان سینه ممکنست در غدد لنفاوی اطراف هم رخ بدهد، به ویژه غده هایی که در زیر بغل قرار دارند.

اطلاعات مربوط به گسترش سرطان سینه

طبق اعلام موسسه ملی سرطان (NCI)، از هر هشت نفر زن که به سن 80 سالگی می رسند، یک نفر از آنها در طول عمر خود مبتلاء به سرطان سینه می شود. این سبب می شود که سرطان سینه پس از سرطان پوست، به دومین سرطان در بین زنان آمریکایی مبدل شود. موسسه NCI برآورد کرده بود که در سال 2009، تعداد 192370 مورد جدید از سرطان های تهاجمی در بین زنان ایالات متحده رخ خواهد داد.

در ایالات متحده از هر چهار مورد سرطانی که تشخیص داده می شود، یک مورد آن سرطان سینه است. اگرچه شیوع سرطان سینه در بین مردان بسیار کم تر است، با این حال هر ساله تقریبا 1700 نفر مرد آمریکائی دچار این سرطان می شوند.

امروزه سرطان سینه یکی از موضوعاتی است که در رسانه های گروهی، بیشترین اطلاع رسانی در مورد آن انجام می شود. رویدادهای ملی وبین المللی مربوط به سرطان سینه به آگاهی همگان می رسد. بسیاری از ما کسانی را می شناسیم که قبلا" و یا به تازگی در جدال با سرطان سینه بوده اند. خوشبختانه در پژوهش های مربوط به سرطان سینه، پیشرفت هایی از بابت روش های درمانی جدید مبارزه با این بیماری بدست آمده است.

انواع سرطان سینه

انواع گوناگون سرطان سینه وجود دارد. برای تعیین بهترین شیوه درمان این بیماری، پزشک شما ویژگی های تومور سینه را مشخص خواهد کرد که شامل موارد زیر است: (1) آیا بیماری به فراتر از سینه هم گسترش پیدا کرده است؟ (2) نوع بافتی که سرطان در آنجا آغاز شده است، کدام است؟

آیا سرطان سینه گسترش یافته است؟

  •  سرطان سینه واقع در محل (غیر تهاجمی): یاخته های سرطانی در محل خاصی از سینه باقی می مانند بدون این که به بافت های اطراف، lobule ها یا داکت ها گسترش یابند.
  • سرطان سینه نفوذ کننده (تهاجمی): یاخته های سرطانی، مانع بافت های عادی سینه را می شکنند و از طریق جریان خون و غدد لنفاوی، به دیگربخش های بدن گسترش می یابند.

در کدام بخش از سینه، سرطان بوجود می آید؟

  • سرطان داکت: سرطانی است که در یاخته های داکت ها آغاز می شود (لوله هایی که شیر را از غده های شیری به نوک سینه می رساند). این نوع سرطان، متداول ترین نوع سرطان سینه است.
  • سرطان مجرایی در محل (DCIS): یاخته های سرطانی منحصرا در درون جداره داکت های شیری قرار دارند و از طریق دیواره های داکت به بافت های اطراف سینه گسترش می یابند. اگر جراحت های DCIS درمان نشوند، پس از گذشت مدت زمانی یاخته های سرطانی ممکنست داکت را بشکنند و به بافت های مجاور سرایت کنند و یک سرطان سینه تهاجمی را سبب شوند.

dcis range

  • سرطان داکت تهاجمی (IDC) : یاخته های سرطانی در جداره داکت رشد می کنند، دیواره داکت را می شکنند و به بافت های سینه حمله می کنند. ممکنست که از آنجا سرطان به دیگر بخش های بدن نیز گسترش یابد.
  • سرطان Lobular : سرطانی است که در lobule ها (غدد سازنده شیر) آغاز می شود. lobule ها به داکت ها متصلند که شیر را به نوک سینه می رسانند.

http://medicalimages.allrefer.com/large/mammary-gland.jpg

  • سرطان Lobular واقع در محل (LCIS) :این نوع سرطان در lobule ها آغاز می شود و معمولا از طریق دیواره lobule ها به بافت های اطراف سینه و یا دیگر بخش های بدن سرایت نمی کند. درحالی که این یاخته های غیرطبیعی بندرت تبدیل به سرطان تهاجمی می شوند، حضور آنها دلالت بر احتمال فزاینده ایجاد سرطان سینه در آینده است.

lobular carcinoma lcis

  • سرطان Lobular مهاجم (ILC) : سرطانی است که در lobule ها آغاز می شود، به بافت های مجاور حمله می کند و می تواند به بخش های دورتر بدن نیز گسترش یابد.

invasive lobular carcinoma ilc

  • سرطان سینه جنگجو (IBC) : یک نوع کمیاب و درعین حال تهاجمی از سرطان سینه است که می تواند اغلب در درون بافت های نرم سینه رخ دهد و سبب می شود که رگ های لنفاوی در پوست سینه، بسته شوند. نوع IBC ، 1 تا 5 درصد از سرطان ها سینه در ایالات متحده را به خود اختصاص می دهد و بیش از انواع دیگر سرطان سینه، زنان جوان را مبتلا می کند. بیماری Paget نوک سینه یک نوع کمیاب از سرطان است که در داکت های سینه (لوله های انتقال دهنده شیر) آغاز می شود و به پوست نوک سینه یا حلقه تیره اطراف نوک سینه سرایت می کند که ممکنست منجر به زبرشدن، قرمزی، خارش و یا سوزش پوست در این بخش ها شود.
  • تومور سرطانی سینه: نوعی از سرطان سینه است که در بافت های ارتباط دهنده از قبیل بافت ماهیچه ای، بافت چربی و یا رگ های خونی آغاز می شود. این نوع از سرطان سینه، کمیاب است. نمونه هایی از این سرطان شامل تومور phyllodes و angiosarcoma می شود.

برخی دیگر از انواع سرطان سینه اینها هستند: سرطان medullary ، سرطان مجرایی، سرطان mucinous ، سرطان papillary ، سرطان metaplastic ، سرطان adenocystic و سرطان سینه نگاتیو سه تایی.

نشانه ها و علائم سرطان سینه

شاید شناخته ترین نشانه های سرطان سینه، برآمدگی یا جرمی در بافت سینه باشد. اگرچه بسیاری از زنان پس از این که برای پیدا کردن یک برآمدگی در سینه به پزشک مراجعه می کنند، باید از هر گونه تغییری در سینه یا نوک سینه خود آگاه شوند. برای انواع گوناگون سرطان سینه، نشانه های متفاوتی وجود دارد. مثلا سرطان مجرا (IDC) که در مجاری شیر تشکیل می شود، ممکنست برآمدگی مشخصی را در سینه سبب شود که بتوانید آن را حس کنید. سرطان lobular مهاجم (ILC) که در غدد مولد شیر بوجود می آید، ممکنست به ضخیم شدن سینه منجر شود.