انتخاب جنسیت جنین به روش IUI

نوشته شده توسط مدیر سایت on . Posted in تستهای جدید آزمایشگاه

تعیین جنسیت جنین همواره در طول سالیان سال از رؤیاهای دست نیافتنی انسانها به شمار می رفته است. همانطور که امروزه به کمک تکنیک های جدید علم پزشکی، بسیاری از رؤیاها و آرزوهای انسان محقق شده،  تعیین جنسیت جنین نیز مستثنی نبوده و در ایران نیز همپای سایر کشورهای پیشرفته، توانایی انجام این کار فراهم شده است. امروزه تقریبا" جداسازی اسپرم های X وY از هم با روشها و تکنیکهای مختلفی امکان پذیر می باشد که البته حتی در بهترین حالت نیز اطمینان صد درصد وجود نداشته و تنها می توان  70 - 60 درصد  اسپرم مورد نظر را جدا کرده و جنسیت خاص مد نظر والدین را محقق کرد.

تکنیکهایی که برای جداسازی در روش IUI می توان از آنها استفاده کرد شامل:


تكنیك Micro Sort
در این روش متخصصان با تكنیك‌های رنگ‌آمیزی، اسپرم‌های دخترساز را از اسپرم‌های پسرساز جدا می‌كنند و اسپرمی كه جنسیت مورد نظر را تولید می‌كند به روش IUI داخل رحم وارد می‌شود.

اثربخشی: این روش برای فرزند دختر 65 درصد و برای فرزند پسر 60 درصد موفقیت‌آمیز است.

جزییات مراحل : اسپرم ها دو نوع اند گروهی کروموزوم x دارند و بزرگ ترند و پس از ترکیب با سلول تخمک دختر تولید میکنند .در مقابل گروه دوم یك كروموزوم Y دارند و نسبت به گروه اول كوچك‌ترند و در تركیب با سلول تخمك، سبب تولید پسر می‌شوند. در روش میكروسورت نمونه‌های اسپرم به آزمایشگاه منتقل شده، در آنجا با رنگ‌های فلورسنت رنگ‌آمیزی شده، تحت تشعشع لیزری قرار می‌گیرند. كروموزوم‌های X نسبت به كروموزوم‌های Y بزرگ‌ترند و رنگ بیشتری به خود جذب می‌كنند. در نتیجه تحت تشعشع لیزر روشن‌تر می‌شوند. از این مرحله به بعد متخصص می‌تواند اسپرم‌هایی را كه جنسیت مورد نظر را تولید می‌كنند، جدا ساخته و به روش IUI به رحم منتقل كند.

مزایا :

این روش از لحاظ سلامت و بهداشت خطری ندارد و به مراتب ارزان تر از روش IVF اما ممکن است لازم باشد داروهای باروری استفاده شود که عوارض جانبی دارند و شانس دوقلو بودن را افزایش میدهند . با این روش میتوان از ابتلای نوزاد به بیماریهای ژنتیک مثل بیماری هموفیلی دسروفی عضلانی دوشن که کروموزوم X مادر حامل آنهاست پیشگری کرد .این روش اختمال انتقال بیماری هایی را پایین آورد اما صفر نمیکند.  

 : معایب
 این روش همچنان در آزمایشگاه‌های دانشمندان مورد بررسی و تحقیق قرار دارد.روش میکروسورت از سال 1995باب شده وتقریبا روش جدیدی  محسوب و هنوز اطلاعات کافی درباره عوارض احتمالی آن دردسترس نیست  

روش اریكسون
در این روش اسپرم‌های پسر سازی كه با سرعت بیشتری نسبت به اسپرم‌های دخترساز حركت می‌كنند، از هم جدا می‌شوند و بنا به جنسیت مورد نظر والدین اسپرم‌های تولید كننده جنس مورد نظر به روش IUI وارد بدن مادرمی‌شوند.
نحوه انجام: اساس این روش بر این پایه است كه نمونه اسپرم روی لایه‌ سیالی چسب مانند در لوله آزمایش ریخته می‌شود. تمام اسپرم‌های نمونه به سمت پایین لوله شنا می‌كنند، امااسپرم‌های تولید كننده پسر با سرعت بیشتر و زمان كوتاه‌تری به انتهای لوله آزمایش می‌رسند و به این ترتیب متخصص می‌تواند اسپرم‌های مورد نظر را جدا كند.
میزان موفقیت: اگرجنسیت مورد نظر پسر باشد، حدود 65 درصد و اگر جنسیت مورد نظر دختر باشد، 75 درصد است.
  مزایا:
1- نسبت به روش‌های گفته شده ارزان‌تر است.
2- نیازی به جراحی تهاجمی ندارد.
3- نسبتا" ایمن و بی‌خطر است.
 معایب:
1- هیچ تضمینی برای موفقیت آمیز بودن این روش وجود ندارد. عده‌ای از متخصصان می‌گویند احتمال موفقیت حدود 70-60 درصد است.
2- روش IUI به اندازه IVF مؤثر نیست و ممكن است برای یك بارداری موفق، چند مرحله نیاز به انجام داشته باشد.


روش  استفاده از شیب غلظتی ناپیوسته
این روش برای کسانی استفاده می شود که نمونه اسپرم آنها دارای  تعداد زیادی سلول های سر گرد و ذرات ریز بوده و یا دارای خاصیت چسبندگی بالایی باشد، اما غلظت و تحرک نمونه، طبیعی گزارش شود. در این روش از دو محیط upper و lower استفاده می شود تا یک محیط 2 فازی درون لوله مخروطی (conical) تشکیل شود. سپس اسپرم  خام را بر روی آن به آرامی اضافه می کنند، به طوری که یک لایه ضخیم اسپرم روی فاز بالایی تشکیل شود.سپس آن را سانتریفیوژ کرده تا انواع سلول های مرده و لخته ها و ... در میان فاز ها به دام افتاده و از اسپرمهای سالم جدا شوند. به وسیله یک پیپت اسپرم ها را از ته لوله برداشته و 2 مرتبه شستشو داده (سانتریفیوژ) و در نهایت مرحله آخر رسوب اسپرم حاصله را با کمی از محلول شستشو به مدت کوتاهی در یک جای ساکن قرار داده تا اسپرمها به سمت بالا حرکت کنند، اسپرم های تولید کننده Y با سرعت بیشتری به سمت بالا رفته و در سطح قرار می گیرند. در این روش مهارت فرد متخصص در جداسازی حائز اهمیت است.
  مزایا:
این روش درواقع همان روش IUI بوده و کار اضافی زمانبری انجام نمی شود.